Popularność numizmatyki stale wzrasta, jednak nic w tym dziwnego. Jest to zarówno ciekawe i wciągające hobby, jak i dobry sposób na inwestowanie. Co istotne, planując zakupić monety, ale też chcąc sprzedać posiadaną kolekcję, warto znać metody wyceny oraz oceny autentyczności monet - to dzięki temu nie damy się oszukać. W jaki sposób się to robi? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w artykule.

 

Autentyczność monet - podstawowe informacje

Samodzielna wycena i ocena autentyczności monet kolekcjonerskich sprawia niemałe trudności wielu osobom rozpoczynającym swoją przygodę z numizmatyką. Jako że hobby to wiąże się z obrotem nierzadko dużymi kwotami pieniędzy, chcąc zakupić wartościowe egzemplarze bądź sprzedać posiadaną kolekcję, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do profesjonalistów, czyli numizmatyków z odpowiednim przygotowaniem oraz doświadczeniem zawodowym. Polecamy w tej kwestii Dom Aukcyjny Numimarket: https://aukcje.numimarket.pl/wycena/. Czasem to ukryte szczegóły i detale na monecie świadczą o jej autentyczności, a co za tym idzie - wartości, w związku z czym nie warto tego bagatelizować.

Autentyczność monet - podstawowe informacje

Rodzaje monet

Monety bulionowe 

Inaczej monety inwestycyjne lub lokacyjne wykonane z metalu szlachetnego – najczęściej złota, srebra, palladu lub platyny. Ich wartość nie zależy od konkretnego nominału, a zawartości kruszcu - przeznaczone są do lokaty kapitału, nie mają też określonego nakładu. 

Monety numizmatyczne 

Zalicza się do nich medale lub monety, które cechują się wartością artystyczną, historyczną lub kolekcjonerską, przekraczającą wartość samego surowca. O popularności monet numizmatycznych świadczą m.in. ich limitowane ilości, czy stan zachowania. Najczęściej zyskują one na wartości wraz z upływem czasu

Monety kolekcjonerskie

To rzadkie rodzaje numizmatów o wartości zabytkowej i jak sama nazwa podpowiada - kolekcjonerskiej. Im mniej dostępny jest dany egzemplarz, tym większy jest na niego popyt, a co za tym idzie, wzrasta jego wartość.

Od czego zależy wartość monety?

Aby w ogóle można było ocenić wartość i autentyczność numizmatów, warto wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na ich wartość. Są to przede wszystkim:

  • rodzaj kruszcu - zdecydowanie najwyższą wartość mają monety złote, co wiąże się między innymi ze szlachetnością i odpornością na zniszczenia tego surowca,
  • dostępność danego egzemplarza na rynku - im więcej monet tego samego rodzaju znajduje się w obiegu, tym mniej będą one warte,
  • okres historyczny – czas powstania pieniądza i moment historyczny, w którym obowiązywał on jako środek płatniczy, odgrywają istotną rolę,
  • rzadkość monety - mierzona w stosunku liczby zachowanych monet do ich nakładu,
  • jakość wyrobu – znaczenie ma także rodzaj zdobienia, kamieni szlachetnych czy dekoracyjne motywy monet,
  • stan zachowania monety - zastosowanie znajduje tutaj tak zwana skala Sheldona.

Autentyczność monet - co jeszcze warto wiedzieć?

Rynek numizmatyczny nie jest wyjątkiem, jeżeli chodzi o popularność wśród oszustów. Kupowanie i sprzedawanie monet bez odpowiedniego, najlepiej podwójnego, sprawdzenia może narazić na duże straty finansowe. Warto pamiętać, aby transakcje przeprowadzać za pomocą godnych zaufania i sprawdzonych pośredników, domów aukcyjnych czy numizmatyków. Co więcej, wiele monet ma certyfikaty potwierdzające ich oryginalność - to również należy sprawdzić przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. 

Podstawowa ostrożność oraz poszerzanie swojej wiedzy w dziedzinie numizmatyki sprawią, że stanie się ona niezwykłą pasją i lokatą oszczędności.

Warto przeczytać