Wypalenie zawodowe to problem nie tylko pracowników, lecz także pracodawców. Można więc śmiało powiedzieć, że syndrom wypalenia zawodowego może zagrozić całej firmie. Pracownicy, którzy utracili motywację do wykonywania zadań i przestali odczuwać satysfakcję z pracy, mogą stać się mniej efektywni, a tym samym spowolnić realizację strategii biznesowej. Czy są jakieś sposoby, by przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu pracowników?


 

Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?

Psychologowie podkreślają, że aby móc zapobiec wypaleniu zawodowemu konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej równowagi między zużywaniem energii a jej odzyskiwaniem. Pomyślmy przez chwilę o tym, jak wygląda obecnie życie przeciętnego pracownika. Tydzień pracy, zamiast ustawowych 40 godzin, niejednokrotnie wydłuża się o kilkanaście lub nawet o kilkadziesiąt kolejnych. Zostajemy w pracy po godzinach, a coraz częściej zabieramy też pracę z sobą do domu. Gdy taki stan będzie się przedłużał, prędzej czy później poczujemy się po prostu przemęczeni. Zmęczeniu może towarzyszyć narastające znudzenie wykonywaną pracą – bez względu na to, jak interesująca byłaby to praca z obiektywnego punktu widzenia. Mało tego: na wypalenie zawodowe bardzo mocno są narażeni właśnie ci, dla których praca jest związana z pasją. Im bardziej jesteśmy zaangażowani emocjonalnie w wykonywaną pracę, tym więcej energii ona pochłania. Wypalenie zawodowe grozi przede wszystkim osobom, których praca wymaga stałego kontaktu z ludźmi. Wśród grup zawodowych najbardziej narażonych na wypalenie są m.in. pracownicy służby zdrowia, edukacji, opieki społecznej, pracownicy dużych korporacji oraz handlowcy.


 

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu pracowników?

Jako przedsiębiorca zatrudniający pracowników powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że problem wypalenia zawodowego może pojawić się również w twojej firmie. Aby temu zapobiec, warto wcześniej zdobyć wiedzę na temat zmniejszenia ryzyka wystąpienia takiego problemu. Pierwszą zasadą zapobiegania wypaleniu zawodowemu pracowników jest wyeliminowanie czynników, które mogą je powodować. Jak wspomniano, wypalenie zawodowe bardzo często pojawia się jako efekt przemęczenia pracą. Nadmiar obowiązków, jakie spoczywają na konkretnym pracowniku, może bardzo szybko okazać się zgubny. Czy jako szefowie mamy na to jakiś wpływ? Przecież ilości zadań do wykonania nie da się zmniejszyć – w końcu są one niezbędne do realizacji przyjętych przez nas celów. Z tym stwierdzeniem faktycznie trudno polemizować; jednak można rozwiązać to poprzez rozłożenie obowiązków na większą liczbę osób. Jeśli myślimy, że nie stać nas na zatrudnienie kolejnych ludzi, spójrzmy na to z perspektywy długoterminowej: wypalony pracownik może znacznie opóźnić realizację celów firmy, dlatego lepiej na początek zadbać o właściwą organizację pracy (np. budując większe zespoły), niż ryzykować przemęczeniem i zniechęceniem podwładnych. Warto zadbać także o właściwe motywowanie pracowników oraz regularne rozmowy na temat satysfakcji z pracy.

Warto przeczytać