Polscy obywatele, którzy legalnie pracowali w Niemczech, mają nierzadko prawo do zwrotu podatku. W określonych sytuacjach mogą też korzystać z różnego typu zasiłków i świadczeń, takich jak bardzo popularny zasiłek rodzinny Kindergeld. Kto może liczyć na dodatkowe środki, ile wynoszą i gdzie można się zgłosić?
Zwrot podatku z Niemiec – komu przysługuje w 2023 roku?
Zwrot może otrzymać osoba, która pracowała w Niemczech legalnie, a jej pracodawca odprowadził w formie składek do tamtejszego urzędu skarbowego większą kwotę, niż na koniec roku wyliczył urząd. Aby otrzymać należne środki, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć odpowiednie załączniki. Warto wiedzieć, że o zwrot podatku w Niemczech można ubiegać się do czterech lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 roku można odzyskać pieniądze za lata 2019-2022.
Zwrot podatku nie przysługuje jednak każdemu, kto spełnia powyższy warunek. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pracownik był legalnie zatrudniony w Niemczech dłużej niż 6 miesięcy w danym roku. Nabywa wtedy tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy (osoby pracujące krócej dotyczy ograniczony obowiązek – bez możliwości naliczania ulg i odliczeń).
Nieograniczone prawo podatkowe pozwala też wnioskować o zasiłek rodzinny Kindergeld, będący odpowiednikiem polskiego 500+, a także wiele innych świadczeń.
Kindergeld – zasiłek na dzieci
Wśród najpopularniejszych zasiłków rodzinnych w Niemczech, z których korzystają również osoby zza granicy, jest Kindergeld. W 2023 roku to około 250 euro miesięcznie. Zasiłek przysługuje na każde dziecko w rodzinie. Osoby zatrudnione w Niemczech mogą wnioskować także o zwrot części kosztów dojazdu do pracy, zamieszkania, czy zakupu pomocy dydaktycznych dla dzieci. Również rodziny w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o dodatkowe środki.
Jak wnioskować o zwrot podatku i zasiłki zza granicy?
Rozliczenie podatku w Niemczech możesz przeprowadzić na dwa sposoby.
Możesz złożyć dokumenty (wniosek i szereg załączników) samodzielnie w urzędzie, choć dla osoby, która nie zna języka i przepisów obowiązujących w danym kraju, może okazać się to trudne. Możesz też skorzystać z usług biura rozliczeń zagranicznych. W takim miejscu pracują specjaliści znający prawo podatkowe krajów europejskich, a także możliwości w zakresie zasiłków. Biuro pomoże Ci rozliczyć podatek i wnioskować o dodatkowe świadczenia z wielu krajów, takich jak Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria, czy Holandia. W tym ostatnim kraju można uzyskać na przykład zwrot ubezpieczenia z Holandii Zorgtoeslag – czyli dofinansowanie, które sprawia, że obciążenia podatkowe są dużo niższe. Z kolei pracownicy z Niemiec mogą ubiegać się o wspomniany wcześniej Kindergeld i pozostałe ulgi (związane z dojazdami, zakwaterowaniem, czy zakupem różnego typu materiałów). Rozwinięty system świadczeń dotyczy też pracowników wyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii.
Dlaczego warto zgłosić się do biura rozliczeń zagranicznych?
Korzystając z pomocy profesjonalistów, masz pewność, że wszystkie urzędowe terminy zostaną dotrzymane (dzięki czemu nie narażasz się na kary), a jeśli przysługują Ci świadczenia i zwroty podatkowe – otrzymasz je w najwyższej możliwej kwocie i możliwie najszybciej.
Warto przeczytać
- 4 października 2022
Żyjemy w kraju, w którym praktycznie każde zarobki i przychody obarczone są podatkiem. Niezależnie od tego, jak jego nazwa brzmi czy jest to CIT, PIT czy też VAT...
Czytaj dalej- 22 maja 2020
Obecnie podatek od wartości dodanej, potocznie zwany podatkiem VAT, jest podatkiem pośrednim, którym w całości obarczony został...
Czytaj dalej