Założenie spółki LTD jest jednym z najpopularniejszych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Jest to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością również wśród obcokrajowców, ponieważ pozwala na skorzystanie z korzystnych dla przedsiębiorców przepisów obowiązujących w UK. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy lub przeniesieniem tej, którą już masz, za granicę, warto dowiedzieć się więcej na temat korzyści, na jakie możesz liczyć, decydując się na tę formę działalności.

Jakie warunki trzeba spełnić by założyć spółkę LTD?

Spółkę LTD można założyć nawet nie będąc rezydentem brytyjskim, dlatego jest to opcja, z której mogą korzystać też osoby, które na stałe mieszkają na terenie Polski i również tam wykonują swoją pracę. Podstawowym wymogiem jest jednak to, by rodzaj prowadzonej działalności nie wymagał posiadania zakładu lub stałego miejsca, w którym świadczone będą oferowane usługi. Jest to istotne, ponieważ w momencie powstania zakładu w Polsce, firma taka musi zacząć rozliczać się również w ramach polskiego systemu podatkowego, co niweluje wszelkie korzyści wynikające z rejestracji spółki w Wielkiej Brytanii. Z tego powodu najwięcej do zyskania mają osoby, które mogą wykonywać swoje obowiązki praktycznie z każdego miejsca. Są to przede wszystkim branże związane z IT i wszelkimi usługami świadczonymi za pośrednictwem internetu, ale również tłumacze, copywriterzy oraz graficy.

Mimo że osoba zakładająca spółkę nie musi posiadać adresu zamieszkania znajdującego się na terenie Wielkiej Brytanii, sama firma musi posiadać brytyjski adres, na który przychodzić będzie oficjalna korespondencja związana z prowadzeniem działalności. Każda osoba chcąca założyć spółkę LTD musi mieć ukończone 16 lat i dopełnić niezbędnych formalności związanych między innymi z podaniem nazwy spółki, danych jej dyrektora oraz ewentualnych udziałowców. Cały proces nie jest szczególnie skomplikowany i można go w szybkim czasie zakończyć samodzielnie lub skorzystać z usług firm zawodowo pomagających początkującym przedsiębiorcom.

Na jakie korzyści możesz liczyć?

Podstawowym powodem, dla którego obcokrajowcy decydują się na zakładanie firm w UK, są niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwala na uzyskanie większych przychodów. Wielokrotnie wyższa jest także kwota wolna od podatku. A dodatkowym plusem jest możliwość uzyskania prawa do podstawowej brytyjskiej emerytury już po 10 latach prowadzenia spółki zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii. Jednak korzyści nie są tylko finansowe, ponieważ zyskujesz również możliwość wykorzystania swojego czasu w sposób bardziej produktywny niż poświęcanie go na sprawy administracyjne. Jest to spowodowane bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców prawem, które pozwala na szybsze załatwienie wielu spraw.

Należy jednak pamiętać, że decydując się na zatrudnienie przez spółkę pracowników na terenie UK, konieczne stanie się załatwienie dodatkowych formalności. Dlatego każdy, kto rozważa taką możliwość, powinien zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zagadnieniami związanymi z brytyjskim prawem pracy, a także nad tym, jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie OC firmy.

Warto przeczytać