Automatyczny pomiar lokalizacji RTLS to technologia niezwykle pomocna przy realizacji projektów optymalizacyjnych. RTLS, czyli Real Time Location System pozwala na identyfikację oraz śledzenie lokalizacji obiektów – zarówno komponentów, jak i środków transportu czy pracowników w określonym miejscu. Możemy go wykorzystać, analizując pracę na magazynie czy hali produkcyjnej. Co warto wiedzieć o automatycznym pomiarze lokalizacji? Jakie są jego największe zalety?
 

RTLS - cel i tryb badania

Automatyczny Pomiar Lokalizacji przeprowadzany jest przez określony czas. Obejmuje on wybrane obiekty, które mają kluczowe znaczenie dla optymalizacji produkcji. Możemy przeanalizować, w których strefach pracownicy spędzają najwięcej czasu, a także, jak wiele czasu poświęcają na przerwę. W przypadku maszyn możemy zorientować się, gdzie są one najbardziej eksploatowane, a które z nich posiadają jeszcze rezerwy mocy. 
 
Zebrane dane są poddawana wnikliwej analizie przez zespół specjalistów, konsultantów i analityków. Efektem końcowym jest raport, który zawiera rekomendacje oraz pomysły, w jaki sposób przedsiębiorstwo może ograniczyć marnotrawstwa i podnieść efektywność procesów. Wdrożenie tych rozwiązań pozwoli nam nie tylko zredukować koszty, ale także poprawić styl zarządzania firmą.
 

Do czego wykorzystuje się Automatyczny Pomiar Lokalizacji?

Podstawowym celem badania RTLS jest pomiar wykorzystania zasobów ludzkich i infrastrukturalnych oraz mapowanie cykli produkcyjnych. Badanie to pozwala porównać poszczególne okresy czasów, jak również efektywność pracy zespołów i konkretnych pracowników. Mapowanie natomiast pozwala zidentyfikować marnotrawstwa i procesy, które wymagają usprawnienia. Dzięki Automatycznego Pomiarowi Lokalizacji możemy dokonać także analizy czynników wpływających na koszty produkcji, optymalizacji wykorzystania środków transportowych oraz wytypować miejsca, wymagające realizacji projektów optymalizacyjnych. 
 
 
Co ważne, realizacja RTLS pozwala ocenić layout strefy produkcyjnej. Pozwoli on wskazać nieużywane powierzchnie. Raport obejmuje także potencjał zmiany ustawienia maszyn w taki sposób, aby w maksymalny sposób wykorzystywać powierzchnię produkcyjną. Może się bowiem okazać, że zmieniając ustawienie maszyn na hali, będziemy mogli stworzyć dodatkowego stanowiska pracy, bez konieczności rozbudowy budynku.  
 
Automatyczny Pomiar Lokalizacji jest doskonałym narzędziem w przypadku optymalizowania przepływu produkcji pod kątem Lead Time. Pomaga on stworzyć procedury i standardy, które znacząco wpływają na produktywność naszego przedsiębiorstwa bez ponoszenia dodatkowych inwestycji. To doskonały pomysł zarówno dla managerów, którzy chcą zmodernizować swój dział, jak i firm, które mają problem z przerostem zatrudnienia. Ważne jednak, aby do realizacji RTLS wybrać firmę, która posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Tylko dobrze przeprowadzone badanie, uzupełnione bogatym raportem, pozwoli nam wprowadzić prawdziwie rewolucyjne zmiany. 

 

Warto przeczytać