​Szukasz pracy, która pozwoli Ci w krótkim czasie dorobić znaczną kwotę do domowego budżetu? Jesteś gotowa na wyjazd zagraniczny? Znasz język niemiecki w stopniu co najmniej podstawowym? Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to może być coś dla Ciebie!

Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech ogłaszają się w wielu polskich miastach, prowadzą też intensywną rekrutację w internecie. Bardzo możliwe więc, że zetknęłaś się z tego rodzaju ofertami pracy i zastanawiasz się, czy to coś dla siebie. Oto najważniejsze informacje dotyczące pracy opiekunki w Niemczech.

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki to najczęściej zlecenia dotyczące indywidualnej opieki wraz za zamieszczaniem w domu seniora. Zakres obowiązków zależy w dużej mierze od wieku oraz stanu zdrowia seniora. Zdarza się, że rolą opiekunki jest drobna pomoc w codziennych obowiązkach, wyjście na spacer, zrobienie zakupów czy po prostu dotrzymywanie towarzystwa. Są jednak zlecenia, które obejmują opiekę nad osobą leżącą, wraz z koniecznością wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz kompleksowego dbania o dom. Oczywiście zakres obowiązków bezpośrednio wiąże się też z zarobkami.

Praca opiekunki zwykle trwa od kilku do kilkunastu tygodni, po czym jest możliwość powrotu do Polski na odpoczynek, a następnie można podjąć kolejne zlecenia. Wraz ze wzrostem doświadczenia i pozytywnych referencji liczba dostępnych ofert oczywiście rośnie.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zarobki, jak już wspomnieliśmy, zależą w dużej mierze od zakresu obowiązków. Zaczynają się od 1200 euro miesięcznie, mogą jednak wynosić nawet ponad 2000 euro. Wysokopłatne zlecenia zwykle przeznaczone są dla osób, które biegle znają język niemiecki oraz mają wykształcenie pielęgniarskie. Warto jednak wiedzieć, że opiekunka ma darmowe zakwaterowanie, a bardzo często pracodawca gwarantuje jej też wyżywienie, co sprawia, że nie musi ona ponosić dodatkowych kosztów pobytu w Niemczech.

Kto może zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

To praca, która jest szeroko dostępna dla bardzo wielu Polek. Przede wszystkim są tu niewielkie wymagania odnośnie do wieku: niemieccy pracodawcy chętnie zatrudniają starsze osoby, bo seniorzy dobrze czują się w ich towarzystwie. Dlatego do pracy jako opiekunki w Niemczech często jadą panie w wieku przedemerytalnym lub już na emeryturze, które, mając odchowane dzieci, mogą pozwolić sobie na wyjazdową pracę i dorobienie do rodzinnego budżetu. Praca opiekunki jest też jednocześnie atrakcyjna dla osób młodych, na przykład jako sposób zarobienia na studia. Jednym z niewielu wymogów jest znajomość języka niemieckiego w stopniu co najmniej podstawowym, choć im bardziej zaawansowany poziom, tym lepiej. Panie, zainteresowane pracą, które nie znają języka, mogą skorzystać z dedykowanych intensywnych kursów językowych, które przygotowują do takich wyjazdów. Warto tez podkreślić, że sama praca jest okazją do tego, by znacząco poprawić swoją znajomość języka i nabrać swobody w komunikacji. Nie a ma natomiast wymogów dotyczących wykształcenia, choć bardzo cenione są np. pielęgniarki.

Ważne są także predyspozycje je charakterologiczne. Praca opiekunki osób starszych wymaga dużej empatii i cierpliwości a także wysokiej kultury osobistej. Często wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, wymaga też dokładności i odpowiedzialności.

Warto przeczytać