​Choć sytuacja gospodarcza w ostatnim czasie nie rozpieszcza przedsiębiorców, niewątpliwie jednym z najlepiej radzących sobie sektorów jest branża IT. Potwierdza to rosnąca liczba powstających tu nowych działalności gospodarczych. W 2022 r. założono ich w Polsce aż 27,2 tys. Rozpoczynając taką działalność, warto pomyśleć o księgowości idealnie dopasowanej do jej potrzeb.

 

Księgowość dla programistów, testerów i specjalistów IT – jak powinna wyglądać?

Dość wysokie zarobki i duża pewność zleceń sprawiły, że wielu informatyków i programistów zdecydowanie woli prowadzić własną działalność gospodarczą niż pracować na etacie w korporacji. Daje im to poczucie wolności i możliwość pracy w dogodnym dla nich miejscu i czasie. Wiąże się to jednak z samodzielnym zadbanie o swoje sprawy rachunkowe. Jednocześnie niewiele osób z branży IT posiada odpowiednią wiedzą potrzebną do samodzielnego prowadzenia swojej księgowości. Dlatego w tym przypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Księgowość IT pewnością powinna posługiwać się najnowocześniejszymi dostępnymi technologiami. To oczywiste, że przedsiębiorcy pracujący na co dzień przy najbardziej innowacyjnych projektach i korzystający z wysokiej klasy oprogramowania i sprzętu komputerowego, powinni korzystać z usług biura rachunkowego, które zapewni im szybką i sprawną obsługę online. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala na zdalne przesyłanie faktur i wszelkich innych firmowych dokumentów. Umożliwia również stały, wgląd w firmową dokumentację o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na świecie, gdzie tylko internet ma swój zasięg.

Przeczytaj więcej o księgowości IT: https://www.podatkomat.pl/ksiegowosc-it/ 

Wygodna aplikacja ułatwia prowadzenie firmy

Nowoczesne biuro rachunkowe prowadzące obsługę online swoich klientów, powinno oferować im intuicyjną aplikację, która zapewnia szybki kontakt ze specjalistą, który opiekuje się daną firmą. Pozwala to znacznie uprościć kontakty między przedsiębiorcą a księgowym. Umożliwia to również przeglądania dokumentów przedsiębiorstwa zawsze, gdy jest to potrzebne. Dodatkowo takie rozwiązanie znacznie ułatwia wystawianie faktur, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza dla osób, które dotychczas się tym nie zajmowały.

Wsparcie w wyborze formy opodatkowania

Biuro rachunkowe specjalizujące się w obsłudze firm z branży IT, powinno również świadczyć doradztwo w zakresie wyboru optymalnej formy opodatkowania przedsiębiorstwa i dopasować ją idealnie do jego potrzeb. Informatycy i programiści najczęściej wybierają tu ryczałt lub podatek liniowy. Jest to związane przede wszystkim z tym, że koszty ich działalności gospodarczej na ogół nie są wysokie, a w przypadku tych form opodatkowania nie można odliczyć kosztów (rozliczyć kosztów uzyskania przychodów). Natomiast niewątpliwym atutem jest tu znacznie niższa stawka podatku niż w przypadku innych wariantów.

Ulgi dedykowane nowoczesnym i kreatywnym

Planując księgowość dla IT, warto wziąć pod uwagę fakt, że pracujący w tej branży specjaliści to osoby tworzące innowacyjne produkty i usługi, zatem niezwykle korzystne może być dla nich skorzystanie z ulgi B+R, związanej z działalnością badawczo-rozwojową. Drugą niezwykle istotną ulgą jest IP Box, która jest przeznaczona zwłaszcza dla specjalistów IT. Umożliwia ona skorzystanie z preferencyjnej stawki opodatkowania przy tzw. kwalifikowanych prawach własności intelektualnej.

Wykorzystanie tych ulg ma tym większe znaczenie, że od 2022 roku regulacje prawne wprowadzone przez przepisy Polskiego Ładu, umożliwiają jednoczesne skorzystanie z ulgi IP Box i ulgi B+R. W dodatku druga z ulg pozwala teraz na odliczenie od podstawy opodatkowania nie 100%, ale 200% kosztów kwalifikowanych poniesionych na działania badawczo-rozwojowe.

Dobre biuro rachunkowe zajmujące się obsługą informatyków i programistów jest wyspecjalizowane w takich rozliczeniach – doradzi wybór najlepszego rozwiązania i umożliwi skorzystanie z dostępnych ulg. Przykładem takiej firmy jest Podatkomat, biuro rachunkowe online: https://www.podatkomat.pl/.

Warto przeczytać