Handel akcjami może być dobrym sposobem, by zabezpieczyć się przed inflacją lub pomnożyć swoje oszczędności. Aby zacząć inwestowanie, wystarczy kilka kroków – oto najważniejsze kwestie na start.
Co jest potrzebne do inwestowania w akcje?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że transakcje na rynkach finansowych nie mogą być wykonywane bezpośrednio przez osoby prywatne. Do zakupu i sprzedaży są uprawnione określone podmioty z licencją Komisji Nadzoru Finansowego – m.in. maklerzy, biura maklerskie czy banki. Z tego względu pierwszym krokiem do inwestowania w akcje jest założenie konta na odpowiedniej platformie.
W tym celu potrzebne będzie wprowadzenie podstawowych danych osobowych, które muszą być następnie zweryfikowane. Aktualnie proces ten odbywa się zazwyczaj na podstawie automatycznego sprawdzenia skanów lub zdjęć dowodu osobistego. Do tego inwestowanie w akcje w Europie musi być poprzedzone wypełnieniem unijnego formularza MiFID, który pozwala określić poziom wiedzy i doświadczenia inwestora. Od rezultatów ankiety MiFID zależy m.in. rodzaj dostępnych instrumentów finansowych.
Pierwsza wpłata
Po otwarciu konta i pomyślnej weryfikacji można już przesłać pierwsze środki na swoje konto inwestycyjne. W zależności od wybranej platformy można to zrobić z wykorzystaniem zwykłego przelewu, karty płatniczej lub internetowych systemów płatności. Niektóre domy maklerskie określają także minimalne wartości wkładu początkowego – jest to zabezpieczenie zarówno dla inwestora, jak i maklera. Warto pamiętać, by gra na giełdzie zawsze wiąże się z ryzykiem: należy zatem zacząć od mniejszych kwot, które pozwolą utrzymać ewentualne straty na bezpiecznym poziomie.
Jakie akcje można kupić?
Jedną z najważniejszych kwestii dla każdego inwestora jest dywersyfikacja swojego portfela – to skuteczny i sprawdzony sposób na zmniejszenie ryzyka strat. Aby zadbać o różnorodność aktywów, warto stawiać na maklerów, którzy oferują dostęp do wielu rynków. Pod tym względem szczególnie dobrze wypadają zagraniczne organizacje obecne na polskim rynku, pozwalające na inwestowanie zarówno na warszawskiej GPW, jak i giełdach z innych krajów. Jednym z przykładów jest duński bank Saxo. Ostateczna decyzja w kwestii zakupu i sprzedaży akcji powinna z kolei być poparta dokładnym sprawdzeniem danej spółki – w tym celu można wykorzystać narzędzia z zakresu analizy technicznej i fundamentalnej.
O czym pamiętać podczas inwestowania na giełdzie?
Należy zaznaczyć, że inwestowanie w akcje i inne aktywa to zarówno szansa na dodatkowy zarobek, jak i ryzyko utraty wpłaconych środków. Każda transakcja może zakończyć się stratą – to kwestia, którą warto mieć zawsze na uwadze. Minimalizacja ryzyka powinna być priorytetem dla każdego inwestora. W tym celu można m.in. zadbać o dywersyfikację lub opracować strategię, która pozwoli zredukować ewentualne straty w długoterminowym ujęciu. Spore znaczenie ma także ciągła nauka zarówno na temat samej giełdy, jak i poszczególnych instrumentów finansowych czy nawet pojedynczych spółek. Do tego warto śledzić tzw. kalendarz ekonomiczny, czyli terminy publikacji raportów, sprawozdań finansowych i podobnych dokumentów, które zawierają wiele przydatnych informacji dla inwestorów.
Warto przeczytać
- 24 maja 2024
Kancelaria Adwokacka Grażyny Zemanek, zlokalizowana w Krakowie, oferuje profesjonalną pomoc prawną w zakresie prawa karnego, stanowiąc wsparcie dla osób, które znalazły...
Czytaj dalej- 9 lutego 2023
Dużo osób niepotrzebnie odczuwa niepokój, gdy okazuje się, że muszą się wybrać na wizytę do notariusza. W rzeczywistości jednak jest to osoba, której zadaniem...
Czytaj dalej