Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że szkolenie i rozwijanie umiejętności pracowników leży w ich interesie. Niektórym wydaje się, że to zbędny wydatek, a pracownik powinien samodzielnie dbać o swój rozwój. Nie chcą także szkolić pracowników dla swojej konkurencji, do której potencjalnie może odejść specjalista. Takie myślenie jest bardzo krótkowzroczne i nigdy nie przynosi zamierzonego efektu w dłuższej perspektywie. Dlaczego warto inwestować w szkolenie pracowników?
 

Wyszkolony pracownik to dobry specjalista

Wiele młodych osób zakłada firmę z myślą o tym, że gdy już uda im się ją rozwinąć, ograniczą swoją działalność do minimum - będą odpowiedzialni głównie za zarządzanie. Tak się jednak nie stanie, jeśli w naszym zespole nie będziemy mieli zaufanych i wysoko wykwalifikowanych pracowników i kadry kierownicze, której będziemy mogli powierzyć konkretne obowiązki. Jeśli nasi współpracownicy będą posiadali szeroki wachlarz umiejętności - spokojnie będziemy mogli sobie pozwolić na regularne, sezonowe wyjazdy urlopowe, bez obawy, że nasze przedsiębiorstwo upadnie w ciągu kilku dni. Dobrze wyszkoleni pracownicy pracują efektywniej, a tym samym więcej zarabiają dla firmy. 
 

Daj pracownikowi przestrzeń do rozwoju

Zdarza się, że mimo oferowania dobrych warunków finansowych, trudno jest zatrzymać danego pracownika. Ma to związek z faktem, że coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, czy w danej pracy mogą się realizować, czy dane stanowisko daje im satysfakcję. Pracownik biorący udział w szkoleniach jest świadomy, że nie stoi w miejscu i stale rozwija swoje umiejętności. Staje się pewniejszy siebie i jest lepiej zorientowany w trendach panujących na rynku. 
 
Nie martwmy się, że po kilku lat dany pracownik odejdzie. Ludzie z firm przychodzą i odchodzą. Jeśli jednak będziemy mieli opinie, że jesteśmy przedsiębiorstwem, które wspiera rozwój pracowników - znacznie częściej będą aplikowali do nas już wykwalifikowani specjaliści, którzy poszukują nowych wyzwań. Możliwość udziału w bezpłatnych szkoleniach branżowych to z pewnością znacznie lepszy magnes na specjalistów niż owocowe czwartki.
 

Szkolenie pracowników to inwestycja

Pamiętajmy, aby na fakt szkolenia pracowników nie patrzeć w kategorii kosztów, a inwestycji. Wykwalifikowani zespół to największy kapitał, którym dysponuje każde przedsiębiorstwo. To dzięki tym ludziom firma się rozwija, wchodząc na kolejne rynki, realizując nowe zlecenia. Współczesny rynek szkoleń jest na tyle rozbudowany, że bez problemu znajdziemy coś w każdej branży za dowolną cenę. Dostępne są szkolenia indywidualne, grupowe, praktyczne, teoretyczne, a nawet online. Wystarczy, że dobrze rozejrzymy się, a dostrzeżemy ogrom możliwości edukacyjnych. 
 
Oczywiście warto pamiętać, aby temat i termin szkoleń był uzgodniony z pracownikami. Jeśli zarządzamy obowiązkowe, kilkugodzinne szkolenie w sobotni poranek na temat, którym nikt nie jest szczególnie zainteresowany - osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. 
 
Szukasz szkolenia dla swoich pracowników? Kliknij tutaj i sprawdź ofertę firmy Luqam!

 

Warto przeczytać