Dużo osób niepotrzebnie odczuwa niepokój, gdy okazuje się, że muszą się wybrać na wizytę do notariusza. W rzeczywistości jednak jest to osoba, której zadaniem jest tylko pomóc, a przy okazji wyjaśnić wiele kwestii formalnych, związanych ze sprawami, które należy załatwić.

 

Kim jest notariusz?

Notariusz (niegdyś nazywany rejentem) to osoba, która posiada uprawnienia notarialne, podobnie jak sąd. Ma prawo do tworzenia dokumentów urzędowych w przypadkach takich jak zrzeczenie się spadku, zyskanie pełnomocnictwa i wiele innych. Niekiedy zajmuje się również takimi ciekawymi czynnościami jak sporządzanie protestów czeków.

Akt notarialny to jednak nie jedyna usługa, jaką zapewnia ten specjalista. Jego zadaniem jest między innymi tworzenie księgi wieczystej nieruchomości oraz przepisanie nieruchomości z jednej osoby na drugą.

Ile kosztuje akt notarialny?

Dużo osób szykując się na wizytę notariusza obawia się związanych z tym opłat. Nie ma jednak czego się bać, ponieważ opłaty za pomoc notariusza w wielu przypadkach są dosyć niskie. Notariusz pobiera tak zwaną taksę notarialną, która jest starannie wyliczana w przypadku każdego dokumentu jaki jest sporządzany.

Istnieje przepis prawny, który określa maksymalną wysokość taksy, jaką może pobrać notariusz, zatem chroni to klientów przed zbyt wysokimi opłatami. Jednakże w niektórych przypadkach opłata za usługi może być wyliczana ze względu na wartość przedmiotu czynności.

Najlepszy notariusz w okolicy

Mieszkając w dużych miastach można odnieść wrażenie, że kancelaria notarialna jest dosłownie na każdym rogu. Jednakże utrudnia to znalezienie tej, która zapewni najlepszą jakość usług.

Dodatkowo należy zdać sobie sprawę, że nie każdy notariusz pomoże w niektórych sytuacjach. Na przykład, wizyta domowa związana z przejęciem pełnomocnictwa osoby starszej przez członka jej rodziny może być niemożliwa do załatwienia w danej kancelarii.

Zamiast poszukiwać najbliższego notariusza w okolicy znacznie lepiej jest skorzystać z pomocy tej kancelarii, która jest powszechnie polecana przez swoich byłych klientów. Ich opinie łatwo znaleźć na różnych stronach internetowych. Dzięki temu każdy otrzyma pomoc na jaką zasługuje i jednocześnie nie straci na nią zbyt wiele pieniędzy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

Warto przeczytać