​Prowadzenie firmy jest sporym wyzwaniem – szczególnie w czasach licznych kryzysów gospodarczych. W związku z tym wielu przedsiębiorców zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, które niejednokrotnie skutkują brakiem środków na spłatę zobowiązań. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy restrukturyzacja firmy może okazać się dobrym sposobem na rozwiązaniem trudności finansowych?

 

Na czym polega restrukturyzacja firmy?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym właściwie jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Podstawowym celem przeprowadzenia restrukturyzacji jest uchronienie firmy przed upadłością i przywrócenie jej płynności finansowej. W wielu przypadkach restrukturyzacja powoduje, że po pewnym czasie firmie może prawidłowo funkcjonować i przynosić zyski. Tym samym jest to szansa na spłatę zaległych zobowiązań finansowych.

W ramach restrukturyzacji chroniony jest majątek firmy, a przy tym wstrzymane zostają postępowania egzekucyjne. Rodzajów restrukturyzacji jest kilka. Zawsze jednak daje ona możliwość zawarcia układu z wierzycielami i stworzenie planu spłaty zobowiązań, który będzie dogodny dla każdej ze stron. Istnieje także szansa na redukcję części długów. Nie bez powodu coraz więcej przedsiębiorców, zmagających się z trudnościami finansowymi, decyduje się właśnie na restrukturyzację.

Zobacz, na jaką pomoc prawną przy restrukturyzacji możesz liczyć: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy/

 

Co możesz zyskać, decydując się na restrukturyzację firmy?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że restrukturyzacja firmy może się opłacać zarówno dla dłużnika, jak i dla jego wierzycieli.   Oczywiście wiele zależy tutaj od sytuacji finansowej w przedsiębiorstwie, jednak – jeśli tylko pojawiają się problemy z płatnościami i utrzymaniem płynności finansowej – restrukturyzacja może być najlepszym rozwiązaniem.

Na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy w ramach restrukturyzacji firmy?

  • Ochrona przed upadłością, a tym samym szansa na uniknięcie bankructwa firmy,
  • możliwość uchronienia majątku przedsiębiorstwa,
  • wstrzymanie toczących się postępowań egzekucyjnych,
  • perspektywa poprawienia sposobu funkcjonowania firmy, a tym samym uzyskania dodatkowych przychodów pozwalających na częściową spłatę zaległych zobowiązań,
  • możliwość zmniejszenia zadłużenia, w zależności od sposobu przeprowadzenia restrukturyzacji,
  • ochrona interesów wierzycieli.

Jak widać, korzyści płynących z restrukturyzacji firmy jest naprawdę wiele. Przede wszystkim jednak rozwiązanie to jest doskonałą alternatywą dla ogłoszenia bankructwa firmy. Nie zawsze upadłość jest jedynym rozwiązaniem – w wielu przypadkach restrukturyzacja powoduje, że po pewnym czasie firmie może znowu sprawnie funkcjonować.

Jak może wyglądać spłata zobowiązań Twojego przedsiębiorstwa? Sprawdź: https://lipinskikancelaria.pl/kalkulator/

 

Planujesz restrukturyzację firmy? Postaw na profesjonalne wsparcie prawno-ekonomiczne!

Restrukturyzacja firmy to wieloetapowy proces, który wymaga odpowiedniego planowania. Niezbędne jest tutaj odpowiednie doświadczenie – właśnie dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy prawnej.

Doświadczony doradca restrukturyzacyjny przeprowadzi szczegółową analizę i określi, która forma restrukturyzacji będzie najkorzystniejsza w danym przypadku. Zapewni także wsparcie na każdym etapie postępowania, aż do momentu, w którym firma będzie mogła poprawnie funkcjonować – bez ryzyka, że konieczne będzie ogłoszenie upadłości.

 

Warto przeczytać