​Konferencje online to coś, co zdominowało ten rynek w ciągu ostatnich miesięcy. Brak powrotu do możliwości ich realizacji w standardowej formie sprawił, że wielu organizatorów zdecydowało się na przeniesienie ich do świata wirtualnego. Niestety, organizacja konferencji w takiej formie niesie wiele nowych wyzwań, z którymi wiele osób odpowiadających za ich organizacje do tej pory się nie mierzyło.

Oto problemy, ale również ich rozwiązania, z którymi możesz się zmierzyć podczas organizacji konferencji on-line.

1. Wybór platformy

Konieczny jest wybór odpowiedniej platformy, gdzie konferencja będzie miała miejsce. Z jednej strony, musi spełniać one nasze specyficzne wymagania, głównie technologiczne, pamiętajmy jednak, że musi być one również odpowiednio przyjazna dla użytkowników. Warto wybierać miejsca, które są znane, dzięki temu nikt nie przerazi się koniecznością obsługi nieznajomej sobie platformy. W wielu przypadkach sprawdzi się nawet YouTube, pamiętajmy jednak, że istnieje więcej, również bardziej profesjonalnych narzędzi.

Szeroki wybór na rynku sprawia, że dobór czegoś dla nas nie będzie trudny – warto pamiętać o takich opcjach, jak Vimeo, Livestream, Ustream, czy po prostu transmisji na serwerze zewnętrznym.

2. Operator i obsługa sprzętu

Wcześniej zdjęcia czy filmy były jedynie dodatkiem do właściwej konferencji, teraz jednak kluczowe jest to, aby stały one na najwyższym poziomie, z naciskiem oczywiście na kwestię wideo. Musi prezentować ono wysoką jakość, a jednocześnie całość musi być odpowiednio profesjonalna – kard musi podążać za osobą, która mówi, czy się porusza, musi w odpowiednim momencie zmieniać się na inne osoby na scenie, dodatkowo całość musi być płynna i naprawdę przyjemna dla oka. Z tego powodu warto zdecydować się na operatorów, odpowiednią opcją jest też wsparcie odpowiednich agencji, które pomogą nam w tym zakresie i w wielu przypadkach zorganizują transmisję online w naszym imieniu, przy minimalnym wkładzie własnym z naszej strony

3. Prelegent gotowy na on-line

Nie każde prelegent czy osoba prowadząca dane wydarzenie, która sprawdzała się wcześniej, będzie odpowiednim wyborem obecnie. Warto stawiać na osoby, które umieją mówić tylko do kamery, czuć wtedy odpowiednie emocje i nie bać się, że przed nimi niemal nikt nie siedzi. Nie każdy ma jednak takie predyspozycje.

Artykuł powstał we współpracy z agencją Szok.biz

Warto przeczytać