Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości. Można zajmować się tym samemu, można też zlecić księgowość profesjonalnym biurom rachunkowym. Zajmując się księgowością samemu, liczymy pewnie na to, że prowadzenie firmy będzie nas kosztowało mniej. Samodzielne prowadzenie księgowości jest jednak dość ryzykowne – jeśli nie znamy się na tym wystarczająco dobrze, bardzo łatwo tu o pomyłkę. A musimy wiedzieć, że takie pomyłki mogą nas wiele kosztować: zamiast planowanych oszczędności możemy więc być narażeni na dodatkowe koszty. Powierzenie księgowości zewnętrznemu biuru rachunkowemu daje ma wiele zalet. Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?


 

Biuro rachunkowe – co to takiego?

Biura rachunkowe są podmiotami gospodarczymi posiadającymi uprawnienia do świadczenia usług księgowych. Oferta biur rachunkowych skierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i do innych podmiotów gospodarczych, przedsiębiorstw i instytucji. W biurach rachunkowych zatrudniani są eksperci o wielu specjalizacjach, między innymi księgowi, prawnicy i doradcy podatkowi.


 

Większa wygoda

Korzystanie z usług biura rachunkowego oznacza dla przedsiębiorcy większą wygodę. Zlecając księgowość biuru rachunkowemu nie musimy już samodzielnie zajmować się kwestiami opodatkowania, księgowości, ściągania należności od nieterminowych kontrahentów i dokonywaniu comiesięcznych zestawień faktur. Biuro rachunkowe załatwi za nas też wszelkie sprawy urzędowe, co zwalnia nas z konieczności stania w kolejkach i przedzierania się przez tony niezrozumiałych dla nas papierów. Korzystanie z usług biur rachunkowych jest obecnie coraz prostsze. Oprócz tradycyjnych biur działających lokalnie, pojawiają się też podmioty świadczące usługi z użyciem systemów komunikacji elektronicznej.


 

Odpowiedzialność za błędy

W rachunkowości każdej firmy może się zdarzyć pomyłka. Jeśli zajmujemy się prowadzeniem księgowości sami, odpowiedzialność za błędy spoczywa na nas. Natomiast gdy korzystamy z usług biura rachunkowego, wszelka odpowiedzialność za niedociągnięcia leży po jego stronie. Przed tego rodzaju zagrożeniami chroni nas polisa ubezpieczeniowa, do której wykupienia zobowiązane są wszystkie podmioty świadczące usługi rachunkowe. Jeśli pojawią się jakiekolwiek błędy w rachunkowości twojej firmy, odpowiedzialność finansowa za pokrycie ewentualnych kosztów spoczywa po stronie biura rachunkowego.


 

Spokój

Korzystanie z biura rachunkowego wiąże się dla przedsiębiorcy z o wiele większym spokojem niż prowadzenie rachunkowości na własną rękę. Dzięki współpracy z nowoczesnym biurem rachunkowym możemy liczyć na znaczną oszczędność czasu. Możemy więc poświęcić go na to, co najważniejsze: czyli na rozwój firmy. Co ważne, biura rachunkowe prowadzą bardzo szeroką działalność: od zajmowania się sprawami związanymi z księgowością, przez opracowywanie strategii rozwojowych i załatwianie różnego rodzaju pozwoleń, aż po pomoc w otrzymaniu funduszy na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.

Warto przeczytać