Poszukujesz administratora? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Oczywiście pomożemy! Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek. Pamiętaj, że solidny zarządca nieruchomości to podstawa.

Zarządca – czyli kto?

Zarządcą nieruchomości może być każda osoba, która posiada państwową licencję zawodową. Jej obowiązki zostają określone w umowie zawartej pomiędzy zarządcą, a właścicielem nieruchomości czy wspólnotą bądź spółdzielnią mieszkaniową. Każda umowa zawierana jest indywidulanie i są w niej zapisy wynikające ze specyficznego charakteru danej nieruchomości. Każda nieruchomość jest inna i podczas zarządzania wymaga zwrócenie uwagi na jej charakterystyczne aspekty.

Wśród obowiązków zarządcy należy wymienić: dbanie o stan techniczny obiektów, bezpieczeństwo mieszkańców, optymalizacja kosztów utrzymania nieruchomości, obsługa techniczna, pilnowanie utrzymania czystości, rozliczenia, negocjowanie umów z dostawcami mediów, rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez mieszkańców, nadzór napraw.

Zarządzanie nieruchomościami

Bez wątpienia zarządzanie nieruchomością zarówno dobre jak i złe wpływa na jej wizerunek. Zarządca to wizytówka nieruchomości. To właśnie zarządca jest odpowiedzialny za kreowanie obrazu nieruchomości na rynku oraz kształtowanie jej wartości. To on podejmuje decyzje związane z remontami czy wdrażaniem innowacyjnych pomysłów, ale także pilnuje solidnego wykonywania codziennych obowiązków.

Umiejętne zarzadzanie jest bardzo ważne, gdyż oddziałuje na wzrost wartości nieruchomości, ale także na jej postrzeganie, jako zadbanej i bezpiecznej. Te wszystkie czynniki wpływają na zadowolenie mieszkańców.

Wybór zarządcy nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze zarządcy. Otóż oprócz kosztów współpracy warto zwrócić uwagę na sposób działania danej firmy. Przede wszystkim należy pozyskać referencje i opinie od innych klientów i przyjrzeć się uważnie certyfikatom posiadanym przez zarządcę. Wybór zarządcy to bardzo ważna kwestia, gdyż to właśnie on wraz z mieszkańcami jest odpowiedzialny za dbanie o nieruchomość. Przede wszystkim zarządca musi być człowiekiem pracowitym, sumiennym, odpowiedzialnym, energicznym i komunikatywnym. Ważne jest także jego doświadczenie zawodowe. Warto zwrócić uwagę czy zarządzał już obiektami podobnymi do naszej nieruchomości. Nie bez znaczenia jest wielkość firmy i posiadanie księgowych, a także sposób, w jaki radzi sobie z usterkami.

Warto przeczytać