Wiosna to dla zarządcy nieruchomości czas intensywnej pracy. O czym wiosną zarządca nie może zapomnieć? O tym wszystkim przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury.

Czy tylko administrowanie?

Wbrew powszechnej opinii zarządca nieruchomości nie zajmuje się tylko nadzorem nad finansami i przepisami prawa. Otóż to tylko część jego obowiązków. Ponadto w skład obowiązków zarządcy wchodzi wiele innych zadań, a wśród nich wiosenne obowiązki. Po zimie trzeba dopilnować zrobienia wielu prac, co pomoże uniknąć dodatkowych wydatków i strat powstających w wyniku zaniedbań.

Kontrola techniczna

Pierwsze słońce i pogodne dni to bardzo dobry czas na sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości. Gdy temperatura nie spada już poniżej zera to można zacząć prace konserwacyjne i naprawcze na zewnątrz budynku.

Wśród wiosennych obowiązków zarządcy należy wymienić przegląd stanu elewacji. Mroźna zima mogła doprowadzić do jej uszkodzenia. Zarządca musi podjąć także decyzję czy elewacja nie wymaga pełnego odnowienia oraz malowania. Ponadto wiosną należy sprawdzić także stan dachu budynku, który w wyniku dużego naporu śniegu mógł ulec uszkodzeniu. W przyszłości mogą one spowodować przecieki, które prowadzą do rozwoju grzybów na sufitach lokalów znajdujących się na najwyższej kondygnacji budynku.

Dbanie o elewacje to podstawa

Odświeżenie elewacji to ważna sprawa. Przede wszystkim wpływa na wygląd nieruchomości, ale także zabezpiecza ją przed niszczeniem. Wiosna to także dobry czas na malowanie i ocieplanie budynku (prawo pozwala właścicielom na uzyskanie dofinansowania kosztów docieplenia budynków). Ponadto warto dodać, że budynki ocieplone czy z odświeżoną elewacją zyskują na wartości. Takie lokale szybciej przyciągają najemców i chętnych do zakupu mieszkania. Termomodernizacja wpływa także na redukcję kosztów ogrzewania.

Pozostałe wiosenne obowiązki

Po wiośnie zarządca musi sprawdzić również kanalizację deszczową. Mogą w niej zalegać liście po jesieni i zimie, a niedrożna kanalizacja oznacza kłopoty. Wiosenne deszcze czy letnie gwałtowne burze przy niedrożnej kanalizacji mogą prowadzić do podtopień. Zarządca nie może zapomnieć także o takich elementach jak ławki, lampy i kosze na śmieci, które po zimie wymagają odświeżenia. Do obowiązków zarządcy należy także pielęgnacja roślin otaczających nieruchomość, a w tym dosadzanie nowych roślin, przycinanie i stosowanie środków ochrony roślin. Ponadto zarządca powinien sprawdzić stan techniczny urządzeń na placu zabaw oraz wymienić piach w piaskownicy.

To nie tylko obowiązki, ale także inwestycja na przyszłość

Wszystkie te prace związane z kontrolą, konserwacją i pielęgnacją nieruchomości zwracają się w przyszłości. Takie działanie uchroni zarządcę przed niepotrzebnymi dodatkowymi wydatkami w przyszłości. Ponadto prace te wpływają na bezpieczeństwo i funkcjonalność nieruchomości.

Warto przeczytać