Cloud computing to dostęp przez Internet do mocy obliczeniowej, baz danych, przestrzeni dyskowej, sieci, aplikacji oraz innych zasobów IT. Wszystko to rozliczane jest w modelu Pay as You Go.. Nie ma tutaj konieczności używania żadnego zewnętrznego oprogramowania, które miałoby być zainstalowane na własnym komputerze. To bardzo innowacyjna technologia, która posiada wiele zalet, zwłaszcza dla firm.

Badania pokazują, że przyszłość biznesu leży właśnie w chmurze obliczeniowej, która pozwala wnosić innowacyjność do nowych obszarów. Dlatego nie jest to rozwiązanie tylko dla branży IT. Wręcz przeciwnie! Z chmur mogą z powodzeniem korzystać firmy z zakresu bankowości, finansów, marketingu i wielu innych.

Chmura – co to takiego?

Chmura… zupełnie inna niż ta, którą widzimy na niebie. W świecie biznesu to zdecydowana podstawa. Technologia chmurowa, bo o niej głównie mówimy, oznacza przetwarzanie danych w internecie. Różne usługi, w tym serwery, aplikacje, czy dane do przechowywania, dostępne są w Twoim urządzeniu właśnie dzięki przetwarzaniu danych za pośrednictwem internetu.

Definicja chmury może wydawać się dosyć niejasna i mało zrozumiała. Ale spokojnie, to nie jest coś, co mogą zrozumieć tylko ludzie z branży IT. Zasadniczo w przypadku chmury obliczeniowej chodzi o globalną sieć serwerów, z których każdy pełni inną, ważną funkcję. Chmura nie jest czymś namacalnym, dlatego stąd jej nazwa. Podobnie jak chmura na niebie – nie jest fizycznie dostępna. To rozległa sieć serwerów zdalnych, które są umieszczone w różnych miejscach na całym świecie. Serwery są połączone ze sobą i, dzięki temu sprawnie działają jak jeden ekosystem. Pełnią różne funkcje:

  • przechowują dane,
  • umożliwiają zarządzenie informacjami,
  • służą obsłudze aplikacji,
  • dostarczają zawartości różnego typu bądź wszelkie usługi, takie jak strumieniowe przesyłanie materiałów wideo, poczta internetowa, oprogramowanie biurowe i sieci społecznościowe.

W przypadku chmury, zamiast korzystać z danych i plików znajdujących się na jednym komputerze lokalnym lub osobistym, można uzyskać dostęp do danych z dowolnego urządzenia połączonego z Internetem. Wszelkie informacje będą dostępne w dowolnym miejscu i o każdym czasie.

Rodzaje chmur dostępnych dla firm

Firmy mogą wdrażać swoje zasoby w chmurze na cztery różne sposoby, a dokładnie przy użyciu czterech typów chmur.

Pierwszy typ to tzw. chmura publiczna, która udostępnia zasoby i usługi publicznie, poprzez Internet. Jest też chmura prywatna, która nie jest współużytkowana. Dostęp mają do niej tylko określone osoby. Tego typu chmura oferuje usługi w ramach prywatnej sieci wewnętrznej (zwykle hostowanej w danej firmie). Kolejny typ to chmura hybrydowa udostępniająca usługi zarówno w chmurze publicznej, jak i prywatnej. Wszystko jest uzależnione od potrzeb firmy, a także zależne od przeznaczenia. Ostatni typ to chmura społecznościowa, która udostępnia zasoby tylko pomiędzy określonymi organizacjami, takimi jak instytucje rządowe.

Chmura – rozwiązanie tylko dla dużych firm?

Czy technologia chmurowa to rozwiązanie, które sprawdzi się jedynie w dużych, międzynarodowych korporacjach? Absolutnie nie! W przypadku małych i średnich firm korzyści, które płyną z przetwarzania danych w chmurze są obecnie motorem działania biznesu. W sektorze małych i średnich firm często brakuje czasu i zasobów finansowych na zakup, wdrożenie i utrzymanie infrastruktury IT i całego zaplecza technologicznego (mowa tutaj, np. o oprogramowaniu, dodatkowym serwerze, czy ekstra pamięci do przechowywania danych). W chmurze małe firmy mogą uzyskiwać dostęp do każdych zasobów za pomocą połączenia internetowego i przeglądarki internetowej. Z ich pomocą w swojej firmie możesz rozszerzać (lub zmniejszać) usługi, gdy zmieniają się potrzeby Twojego biznesu. Popularny model subskrypcji płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem umożliwia małym i średnim firmom łatwe dodawanie lub usuwanie usług, a zazwyczaj płacisz tylko za to, czego używasz.

Jakie są najważniejsze korzyści z używania przez firmy chmury obliczeniowej?

Chmura obliczeniowa staje się coraz ważniejsza w świecie biznesu. Jej znaczenie, jako narzędzia, które pozwala na sprawne działanie firmy jeszcze nigdy nie było tak duże. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z technologii cloud computing.

Korzystanie z chmury obliczeniowej to szansa dla przedsiębiorstw – i to nie tylko tych, które zajmują się branżą IT. Odkryj 7 najważniejszych powodów, dla których zdecydowanie warto wdrożyć chmurę obliczeniową w Twojej firmie!

#1: Koszty obsługi… idą w dół!

Co jest niezwykle przydatne w kwestii chmury obliczeniowej wdrożonej w Twojej firmie? To, że wszelkie wydatki związane z inwestowaniem w najnowsze sprzęty, utrzymanie drogich serwerowni, konfigurację centrów danych, czy zakupem wszelkich stojaków, które pozwolą utrzymać serwery – znacznie spadają! Oprócz takich podstawowych kwestii, zmniejsza się także wydatek na prąd, który jest niezbędny do zasilania i chłodzenia wszelkich serwerów. Kwoty są niższe, a to oznacza, że więcej pieniędzy zostaje w kieszeni właściciela firmy!

#2: Możliwość użytkowania w skali globalnej

Kolejną zaletą płynącą z wdrożenia chmury obliczeniowej do swojej firmy jest możliwość tzw. elastycznego skalowania. Co to oznacza? Pewne zasoby IT, które są niezbędne w Twojej firmie, są wykorzystywane dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz. Nie musisz więc płacić za to, co nie jest wykorzystane (mowa tutaj zarówno o mocy obliczeniowej, jak i przepustowości), a dodatkowo masz pełną możliwość korzystania z danych niezależnie od tego, w jakiej lokalizacji geograficznej się znajdujesz.

#3: Wzrasta prędkość pracy

Co jest kolejną niewątpliwą zaletą wdrożenia chmury obliczeniowej w Twojej firmie? Szybko pracy!  Większość usług jest dostępnych do samodzielnej obsługi. To oznacza, że korzystasz z nich wtedy, gdy tego potrzebujesz. Całość jest też udostępniana na żądanie. Oznacza to, że nawet bardzo duże zasoby mogą być udostępnione do Twojej firmy w zaledwie kilka chwil. Wystarczy kilka kliknięć. Co to da Twojemu przedsiębiorstwu? Sprawi, że stanie się bardziej elastyczne, a do tego nie będziesz musiał już planować pojemności na wszystkie niezbędne dane Twojej firmy.

#4: Większa produktywność firmy

Dużo pracy – tyle przede wszystkim zaoszczędzisz wybierając chmurę obliczeniową dla Twojej firmy. Jeśli masz w biurze lokalne centrum danych, z pewnością wiesz, jak wiele czasu zabiera jego obsługa. Konfigurowanie sprzętu, instalowanie wszelkich poprawek, codzienne, bardzo czasochłonne i niezbędne do prawidłowego działania sprzętu czynności – to pochłania czas, ale też pieniądze Twojej firmy! Czas z tym skończyć. Dzięki chmurze obliczeniowej, produktywność Twojej firmy, a co za tym idzie także i pracowników niezwykle wzrośnie. Zespół IT będzie mógł w pełni poświęcić się swojej pracy, zajmować się ważnymi celami biznesowymi, zamiast wykonywać szeregu zupełnie niepotrzebnych czynności związanych z obsługą centr danych.

#5: Wydajność – czas ją zwiększyć w Twojej firmie

Nie ma, co ukrywać – każda firma zdecydowanie zwiększy swoją wydajność, jeśli tylko skorzysta z chmury obliczeniowej. Największe usługi działają w tzw. światowej sieci centr danych. To regularnie sprawdzany, wydajny sprzęt najnowszej generacji. Nie musisz więc obawiać się o jakiekolwiek przestoje w pracy. W porównaniu, np. do pojedynczego centrum korporacyjnego – wydajność przy chmurze obliczeniowej oznacza mniejsze opóźnienia sieciowe, a co za tym idzie – większą ekonomię.

#6: Chmura obliczeniowa = lepsze zabezpieczenie Twojej firmy

Co najlepsze – chmura obliczeniowa i trzymanie w niej niezbędnych danych nie jest niebezpieczne! Wbrew pozorom, to bardzo dobry sposób, by w bezpiecznym miejscu trzymać i chronić swoje dane. Wielu dostawców chmur oferuje bardzo dobre jakościowo zasady, technologie i środki bezpieczeństwa. Pozwalają one zabezpieczać nie tylko dane, ale również aplikacje i całą firmową infrastrukturę.

#7: 100% niezawodność

Ogromną zaletą chmury obliczeniowej jest jej niezawodność. W przypadku awarii nie ma problemów z odzyskiwaniem danych, a dodatkowo chmura ułatwia tworzenie kopii zapasowych. Korzystanie z tego typu rozwiązania jest bardzo dobre dla firmy – zapewnia ciągłość działania niezależnie od sytuacji. Dodatkowo pozwala też obniżyć koszt prowadzenia firmy – dane w jednej cenie mogą znajdować się w wielu lokalizacjach. Całkowicie bezpiecznie czekając, gdy będą potrzebne do użycia.

Jeśli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu chmury warto skorzystać z usług ekspertów. Jest wiele firm, które się tym zajmują. Dla mnie czołową jest Transition Technologies PSC, o której więcej możecie dowiedzieć się pod adresem https://ttpsc.com/pl/cloud/  

Warto przeczytać