Niezależnie od tego, czy piastujemy stanowisko kierownicze w dużej fabryce o ogólnopolskim zasięgu czy może jesteśmy właścicielami niewielkiej manufaktury - optymalizacji procesów produkcyjnych może przynieść wiele zalet dla rozwoju całego przedsiębiorstwa. Zdarza się bowiem, że przez błędy w organizacji produkcji firma traci bardzo duże pieniądze, które mogłyby zostać spożytkowane na rozwój marki, marketing czy podniesienie wynagrodzeń pracownikom - bez żadnych dodatkowych kosztów. Co warto wiedzieć o optymalizacji produkcji?

Podstawa optymalizacji - analizy i pomiary

Zacznijmy od tego, że przeprowadzanie optymalizacji produkcji w firmie bez udziału zewnętrznego podmiotu jest niezwykle trudne. Z tego powodu większość marek decyduje się na współpracę z firmami kompleksowo zajmującymi się transformacjami operacyjnymi przedsiębiorstw. Działają one w oparciu o doświadczenie, skuteczną metodologię oraz narzędzia Industry 4.0. Jak działają takie firmy?
Pierwszym krokiem jest realizacja stosowanych badań i pomiarów, które pozwolą przygotować odpowiednie analizy, mające na celu optymalizację produkcji. W tym celu wykorzystuje się m.in. technologię RTLS (Real Time Location System), która pozwala na identyfikację oraz śledzenie lokalizacji obiektów w danym miejscu . Dzięki temu może obserwować ruch pracowników, komponentów, środków transportowych na danym obszarze, takim jak hala produkcyjna i magazyn. Pomocne może okazać się także Mapowanie Strumienia Wartości (VSM) i Analiza Przepływu. Zebranie i przeanalizowanie tych wszystkich danych pozwala firmie zewnętrznej wykonać audyt optymalizacyjny. Realizuje się go w czterech obszarach - jakości, terminowości, kosztów i zaangażowania personelu. 

Zalety optymalizacji procesów produkcyjnych

Przeprowadzenie audytu optymalizacyjnego może pomóc nam przebudować linię produkcyjną w takim sposób, aby działała ona znacznie efektywniej - przy takim samym zaangażowaniu pracowników. Dzieje się tak m.in. dzięki identyfikacji marnotrawstw oraz wdrożeniu usprawnień procesowych. Takie badania pozwalają nam także zidentyfikować “wąskie gardła” w naszej fabryce. Może się przecież bowiem okazja, że przez nieefektywną pracę jednej strefy - opóźnienia ma cała produkcja. 
 
Optymalizacja procesów produkcyjnych to przede wszystkim oszczędności. Za pomocą niewielkich nakładów inwestycyjnych możemy wówczas znacznie zwiększyć efektywność pracy naszej fabryki. Możemy także zoptymalizować wykorzystanie środków transportowych za pomocą wyznaczenia optymalnej wielkości floty i minimalizacji niepotrzebnego transportu. Odpowiednio skonstruowane procesy produkcyjne wpływają także na morale pracowników. Często pracownicy zdają sobie sprawę z faktu, że wykonywanie danej czynności w ten sposób jest bez sensu i miewają poczucie straty czasu. 
Odpowiednie zaprojektowanie linii produkcyjne przynosi wiele korzyści dla każdego - zarówno dla kadry kierowniczej, jak i dla szeregowych pracowników. Warto inwestować w optymalizację procesów, gdyż unikniemy w ten sposób sztucznego przerostu firmy, który może mieć katastrofalne skutki dla naszych finansów w obliczu kryzysu lub zastoju. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Warto przeczytać