Obecnie działa coraz więcej firm, które oferują usługi zarządzania i administrowania nieruchomościami. Jakimi czynnikami kierować się przy wyborze takiej firmy? Jakie warunki powinno spełniać idealne przedsiębiorstwo? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule. Jedno jest pewne, idealna firma to taka, która nowocześnie zarządza nieruchomościami.

Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami – czyli jakie?

Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami cechuje otwartość na nowe technologie. Rozwiązania informatyczne przynoszą korzyść obydwu stronom. Wspólnoty mieszkaniowe przede wszystkim mają szybki kontakt i kontrolę nad pracą administratora nieruchomości. Z kolei firma dzięki zastosowaniu takich rozwiązań może funkcjonować bardziej ekologicznie i ekonomicznie, a to przekłada się na oferowanie lepszych warunków cenowych.

Nowoczesny zarządca cały czas daje klientom możliwość kontroli kosztów utrzymania nieruchomości i rachunków za media za pomocą Internetu. Wiele takich firm posiada systemy, w których każdy mieszkaniec wspólnoty posiada własne konto. Z pomocą tego konta może sprawdzić odczyty liczników mediów, historię rozliczeń i sprawozdania finansowe zarządcy.

Ponadto mieszkańcy mają do dyspozycji wewnętrzne forum, które jest wygodnym miejscem do komunikowania się między mieszkańcami, zarządcą i zarządem wspólnoty. Ponadto klient ma możliwość kontrolowania stanu napraw zgłoszonych awarii i usterek.

Wybór zarządcy nieruchomości – najważniejsze kwestie

Bez wątpienia dobra firma zarządzająca nieruchomościami posiada licencję, ale to nie wszystko. Zanim dokonamy wyboru warto także poznać opinię mieszkańców innych wspólnot korzystających z usług tej firmy. Warto także zwrócić uwagę na zakres usług oferowanych przez daną firmę. Bardzo dobrze, aby ów zakres był szeroki. Oprócz prac remontowych i codziennej obsługi warto zwrócić uwagę na konserwację nieruchomości czy dbanie o tereny zielone.

Zazwyczaj duże firmy, zarządzające znaczna liczbą nieruchomości mają sprawdzone ekipy wykonawców, a także oferują dobre warunki cenowe.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Bardzo ważny jest całodobowy serwis. Jeżeli taki serwis działa to mieszkańcy otrzymają jeden numer telefonu alarmowego, na który mogą zgłosić wszelkie problemy techniczne. Ponadto uzyskają one pomoc osoby zapoznanej ze specyfiką danej nieruchomości.

Dobry zarządca pełni także funkcje doradcy w przygotowywaniu uchwał, regulaminów i innych dokumentów związanych z funkcjonowaniem danej nieruchomości. Ponadto zwołuje okresowe zebrania mieszkańców, aby zapoznać ich z raportami z wykonanych prac czy harmonogramem planowanych remontów budynku.

Warto przeczytać