Mapowanie strumienia wartości to jedno z najważniejszych narzędzi stosowanych w lean managmencie. Wykorzystuje się je do analizy i ulepszenia przepływu informacji i materiałów w przedsiębiorstwie. Pierwsze diagramy skupiające się na przepływie informacji i materiałów w przedsiębiorstwie mogliśmy zaobserwować w książce Karola Edwarda Knoeppela już ponad sto lat temu. Metoda ta zyskała na popularności jednak dopiero w latach osiemdziesiątych, gdy została wdrożona w japońskim koncernie motoryzacyjnym Toyota. Co warto wiedzieć na temat mapowania procesu wartości?
Mapowanie strumienia wartości - podstawa lean managementu
Mapowanie strumienia wartości (Value Stream Mapping) w graficzny sposób przedstawia obecny stan przepływu materiałów i informacji w firmie. Rozwiązanie to wykorzystuje się w celu prześledzenia całego procesu produkcyjny. Działanie to pozwala zidentyfikować i wyeliminować wszelkie wąskie gardła zachodzące w produkcji. Mapowanie wykorzystywane jest w szczupłym zarządzaniu, czyli lean managmencie. Co to jest? To koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, która zakłada, że najważniejsza jest elastyczność, wysoka jakość, eliminowanie marnotrawstw oraz ciągłe doskonalenie.
Jak wdrożyć mapowanie procesu produkcji?
Value Stream Mapping może być wykorzystywany zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak i usługowych. To doskonały wstęp do wprowadzania zasad szczupłego zarządzania.
Mapowanie procesu produkcji możemy wykonać w trzech krokach - ważne jednak, aby przed rozpoczęciem projektu wszystkie osoby biorące udział w mapowaniu zapoznały się z oznaczeniami i skrótami, które będą wykorzystywane przy tworzeniu wspomnianej mapy.
W pierwszym etapie powinniśmy stworzyć mapę stanu aktualnego, która pomoże nam przeanalizować obecną sytuację w firmie. W następnym etapie stwórzmy mapę stanu przyszłego, czyli takiego, jaki chcemy osiągnąć. Ostatni etap jest najtrudniejszy. Zakłada on stworzeniu planu działań, które muszą zostać podjęte, aby nasz zakład mógł zostać zreformowany. Wbrew pozorom przygotowanie tego planu nie jest najłatwiejsze – warto skorzystać z usług firmy, która zawodowo zajmuje się wdrażaniem tego typu rozwiązań w strukturach przedsiębiorstw.
Tworzenie mapy przedsiębiorstwa - największe zalety
Stworzenie mapy przedsiębiorstwa pozwala nie tylko skrócić czas przepływu materiałów i informacji wewnątrz firmy, ale także poprawia ogólna organizacji działań występujących w przedsiębiorstwie. Ponadto metoda ta pozwala na zobrazowanie przepływu materiałów, dzięki czemu łatwiej jest nam zidentyfikować marnotrawstwa. Mapowanie procesu produkcji ma jeszcze dwie niezwykle ważne zalety – zwłaszcza w obliczu spowolnienia gospodarczego. Metoda ta poprawia wydajność produkcji oraz zwiększa płynność finansową przedsiębiorstwa.
Wdrażanie rozwiązań z zakresu lean managementu ma ogromny wpływ na przyszłość naszej firmy. Stosując odpowiednio opracowane narzędzia, możemy przyspieszyć ekspansję na rynku oraz sprawić, że nasza firma będzie odporna na wahania rynkowe. Mapowanie procesu produkcji to narzędzie, które powinien w swoim biznesplanie rozważyć każdy przedsiębiorca.