Jeśli prowadzisz własną firmę to wiesz, że nowoczesne i zadbane biuro jest jej wizytówką. W ten sposób budujemy własny wizerunek zarówno w oczach klientów, jak i pracowników. Od tego jaką atmosferę stworzymy w naszej siedzibie zależy nie tylko to, jak będziemy postrzegani, ale również to, jak wydajnie będą wykonywać swoje obowiązki nasi pracownicy. Na idealny aspekt składa się bardzo wiele czynników, jak np. pokrycie podłogowe.

Pamiętajmy, że o wyglądzie biura decyduje każdy jego element, jednak to, co tworzy jego fundament to stan podłóg. Oczywiście w przestrzeniach biurowych, gdzie natężenie ruchu jest większe będziemy mieć na myśli wykładziny. Jej dobór powinien być dokładnie przemyślany. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wielkość pomieszczenia, jakość instalacji, częstotliwość użytkowania oraz czystość i poziom zużycia. Odpowiednio dobrana wykładzina zwiększy estetykę pomieszczenia, właściwie je wygłuszy, zapewni wygodę oraz bezpieczeństwo poruszania się. Co zatem znajdziemy na rynku?

Płytki dywanowe


Chodzi o tkaninę dekoracyjną o kwadratowym kształcie, którą w sposób modułowy układa się na podłodze. Oznacza to, że całość układana jest jak puzzle i w razie uszkodzenia jednego elementu nie trzeba wymieniać całej wykładziny, tylko jej jeden kwadracik. Ich warstwa spodnia wykonywana jest z materiałów bitumicznych lub PCV. Z kolei warstwa wierzchnia robiona jest z poliamidów, wełny, poliestrów i polipropylenu. Wiąże się to z ciekawymi możliwościami aranżacyjnymi, ponieważ można łączyć ze sobą kwadraciki o różnej fakturze, barwie i materiale.

Wykładzina dywanowa


Tradycyjna wykładzina w rulonie świetnie sprawdza się w przestrzeniach biurowych. W przeciwieństwie do płytek rozwijana i montowana jest na całości powierzchni podłogowej. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia komfort użytkownikom i łatwość w utrzymaniu w czystości. Możemy wyróżnić pięć rodzajów wykładzin dywanowych ze względu na wykorzystany do produkcji surowiec. Chodzi o wykładziny poliamidowe, polipropylenowe, wełniane, akrylowe oraz z włókien roślinnych.

Płytki PCV


Do produkcji tego typu wykładzin używa się polichlorku winylu. Charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz termoplastycznością. Wykładziny te idealnie sprawdzą się w miejscach intensywnie uczęszczanych, jak szpitale czy szkoły. W celu uzyskania konkretnego efektu kolorystycznego stosowane są pigmenty i barwniki, które nadają właściwy kolor i wzór posadzki. Proces tworzenia wygląda tak, że odpowiednie składniki zatapia się w żywicy, a powstała całość jest tworzywem gotowym do produkcji wykładzin PCV.

Warto przeczytać