Pralnia chemiczna oferuje tak zwane pranie na sucho, czyli pranie bez użycia wody. Do prania na sucho przeznaczone są ubrania uszyte z delikatnych tkanin takich jak naturalny jedwab, czy wełna, ale tez różne rodzaje tkanin specjalistycznych (np. oddychające, impregnowane, wodo i wiatro szczelne ) oraz skóra, pierze, puch.

Usługi pralni chemicznej skierowane są są do klientów indywidualnych, dlatego przy otwieraniu pralni chemicznej, szczególnie ważna jest jej lokalizacja. Najlepszą lokalizacją są centra handlowe, hipermarkety, duże, nowe osiedla mieszkaniowe, czyli wszędzie tam, gdzie są ludzie, gdzie łatwo dojechać i zaparkować, oczywiście bezpłatnie.
Przy wyborze lokalizacji trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń formalnych, które są określone przepisami prawa.

 

W dużym uproszczeniu sprowadzają się one do następujących nakazów:

– pomieszczenie na pralnię chemiczną nie może być mniejsze niż 50 metrów kwadratowych
– w lokalu pralni muszą być pomieszczenia socjalne nie mniejsze niż 4-6 m kw
– w lokalu na pralnię muszą być sanitariaty nie mniejsze niż 2-3 m kw
– w lokalu musi być zamykany magazynek na chemikalia nie mniejszy niż 2 m kwadratowe

Lokal na pralnię chemiczną powinien mieć wzmocniony strop,  bo maszyny pralnicze są ciężkie i podczas pracy drgania mogą przenosić się na podłoże. Musi tez być oczywiście dostęp do wody, energii elektrycznej w zwiększonej ilości, musi być odpowiednio wydolna wentylacja i kanalizacja . 

Drugim etapem w procesie otwierania pralni chemicznej jest profesjonalne oszacowanie zarówno kosztów inwestycji jak też szacunkowych kosztów prowadzenia pralni chemicznej. Taka analiza finansowa jest dość trudna, więc jeśli tylko finanse pozwalają, to najlepiej powierzyć to profesjonalnej firmie, ale jeśli nas na to nie stać, to  należy brać  pod uwagę następujące koszty:

–  koszty wynajmu lokalu i ewentualnego remontu
– koszty administracyjne i obsługi prawnej
– koszty zakupu maszyn i akcesoriów pralniczych i wszystkie inne koszty wyposażenia pralni
– koszty zakupu kasy fiskalnej
– koszty bieżące za media (prąd, gaz, woda itp.)
– koszty zakupu środków chemicznych
– koszty reklamy

Najbardziej kosztowny jest oczywiście zakup maszyn, a konkretnie chodzi o jedną, niezbędną dla prania na sucho maszynę, czyli agregat chemiczny. Nowy agregat chemiczny to w zależności od producenta, wielkości, stopnia zaawansowania technologicznego i elektronicznego, koszt  pomiędzy sto a sto pięćdziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nie dysponujemy dużą  gotówką i kredytowanie też mamy słabe, można pomyśleć o zakupie używanego agregatu chemicznego. W tym przypadku najlepiej  i najbezpieczniej jest podjąć współpracę z którymś z wiodących producentów, bo oferują oni swoje używane maszyny pralnicze nie tylko  z gwarancją na najważniejsze części, ale też zobowiązują się do ich serwisowania i konserwowania.

Jeżeli chcesz otworzyć własną pralnię chemiczną i potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z profesjonalnej pomocy firmy Sovrana.

 

Warto przeczytać