Mapowanie strumienia wartości zwane także VSM, czyli Value Stream Mapping to jedno z narzędzi lean managementu. Jest ono wykorzystywane do analizy i polepszenia przepływu informacji i materiałów w strukturach przedsiębiorstwa. Ma ono zastosowanie we wszystkich rodzajach firm - zarówno tych usługowych, jak i produkcyjnych. Przygotowanie mapy przedsiębiorstwa jest niezwykle przydatne podczas identyfikacji wąskich gardeł w każdym etapie produkcji. Co warto wiedzieć na temat mapowania strumienia wartości?
 
Mapowanie strumienia wartości to technika, w której za pomoc grafiki pokazujemy przepływ materiałów oraz informacji w organizacji. To doskonałe źródło do analizy procesów zachodzących w strukturach firmy. Graficzna forma mapy sprawia, że jest ona czytelna i zrozumiała dla wszystkich członków zespołu. Choć pierwsze diagramy tego typu pojawiły się w literaturze branżowej już ponad sto lat temu, metoda ta została spopularyzowana dopiero na początku lat osiemdziesiątych przez specjalistów pracujących na rzecz rozwoju japońskiego koncernu motoryzacyjnego Toyota. 
 

Jak przygotować mapę przedsiębiorstwa?

Nim rozpoczniemy mapowanie strumienia wartości, w pierwszej kolejności powinniśmy przeszkolić osoby współtworzące ten projekt. Każdy pracownik zaangażowany w tworzenie mapy musi znać wszelkie oznaczenia i skróty stosowane podczas prac. Gdy kod będzie jednolity i czytelny dla wszystkich, wówczas zespół będzie miał jednakowy ogląd sytuacji. Samo tworzenie mapy przedsiębiorstwa standardowo dzieli się na trzy etapy. W pierwszym tworzy się mapę stanu aktualnego. Po przygotowaniu tego schematu możemy przejść do opracowywania mapy stanu przyszłego, czyli takiego, jaki chcemy osiągnąć w naszym przedsiębiorstwie. Najbardziej pracochłonny jest trzeci etap. To w nim eksperci definiują plan działania, reform oraz zmian, które muszą zostać wprowadzone, abyśmy przeszli ze stanu teraźniejszego do stanu docelowego.
 
Opracowanie wizji zmian oraz wdrożenie reform wymaga jednak pewnych umiejętności i doświadczenia. Z tego powodu warto skorzystać z usług firm doradczych, które zawodowo zajmują się wdrażaniem projektów z zakresu lean managementu. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziemy marnować czasu i pieniędzy na nierentowne zmiany. Unikniemy także błędów, które mogą mieć ogromny wpływ na dalszy rozwój naszego przedsiębiorstwa.
 

Najważniejsze korzyści mapowania strumienia wartości

Stworzenie profesjonalnej mapy przedsiębiorstwa daje nam szansę na wypracowanie szeregu rozwiązań, które mogą mieć niezwykły wpływ na przyszłość naszej firmy. Przede wszystkim możemy poprawić organizację działań występujących w firmie, co z kolei przełoży się na ogólną wydajność linii produkcyjnych. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów możemy produkować więcej i szybciej – wszystko dzięki odpowiedniemu zidentyfikowaniu marnotrawstw i ich wyeliminowaniu. Ponadto możemy zminimalizować poziom zapasów międzyoperacyjnych oraz skrócić czas przepływu materiałów. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na kondycję finansową firmy.
 
 
 

 

Warto przeczytać