Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing), to nowoczesny model przetwarzania danych, który umożliwia korzystanie z zaawansowanych systemów informatycznych, dzięki pośrednictwu internetu, bez konieczności zakupu drogich licencji.
1. Co to jest cyfrowa transformacja?
Transformacja cyfrowa polega na zmianie podejścia do doświadczeń, jakich doświadcza klient oraz na przekształceniu zarówno modeli biznesowych jak i procesów, które zachodzą w firmie. Zmiana ta polega na znalezieniu nowych, bardziej skutecznych sposobów, dzięki którym firma osiągnie korzyści finansowe, oraz zwiększy swoją efektywność. Jeżeli ktoś się zastanawia, kiedy jest dobry czas na transformację cyfrową, to odpowiedź brzmi - teraz. To właśnie w tym momencie zarówno sztuczna inteligencja, jak i Internet Rzeczy osiągają swoją dojrzałość, dzięki czemu są nie tylko zdecydowanie bardziej dostępne, ale też korzystne cenowo, co jest bardzo ważne dla każdej firmy, niezależnie od jej stażu, oraz wielkości. Transformacja cyfrowa doskonale sprawdzi się podczas przekształcania doświadczeń klientów, poprawie wydajności czy budowania tak istotnej w obecnych czasach przewagi konkurencyjnej. Do szybkiej transformacji powinien zachęcić fakt, że każdą firmę prędzej czy później czeka ten krok, ponieważ coraz mocniej funkcjonujemy w erze technologii. Cyfrowa transformacja nie jest łatwym procesem, jednak jest to trud, który bardzo się opłaca, ponieważ firmy, które się zdecydowały na ten krok, mają większą możliwość szybkiego analizowania dynamiki rynkowej, znacznie rzadziej są zmuszane do podejmowania trudnych kompromisów technologicznych, i co ważne znacznie lepiej radzą sobie z optymalizacją kosztów.
2. Co to jest chmura?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy COVID-19 przyśpieszył adopcję chmury, warto jest się dokładniej dowiedzieć, czym jest chmura. Rozwiązania chmurowe są to nowoczesne usługi, które polegają na udostępnianiu nie tylko mocy obliczeniowej, ale też między innymi przestrzeni dyskowej, środowiska programistycznego czy gotowych aplikacji. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania firmy mogą korzystać z tych wszystkich funkcjonalności bez konieczności ponoszenia takich kosztów jak: zakup drogich licencji, oprogramowania czy inwestowania w drogie serwery, ponieważ obsługa całej infrastruktury chmurowej, jest po stronie dostawcy, a firma płaci jedynie za wykorzystane zasoby.
Należy pamiętać, że nie każde rozwiązanie chmurowe jest odpowiednie dla każdej firmy, bądź instytucji, dlatego niezwykle ważne jest wybranie tej odpowiedniej. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje chmur obliczeniowych, które różnią się od siebie zarówno kwestiami technicznymi, jak i przeznaczeniem. Są to:
- chmura publiczna - mamy z nią do czynienia wtedy, gdy właściciel całej infrastruktury udostępnia zarówno moc obliczeniową jak i przestrzeń dyskową wielu klientów jednocześnie. Taka chmura ma wiele zalet, wymienić należy między innymi:
- niższe koszty usługi w porównaniu do chmury prywatnej
- łatwa i szybka możliwość dokupienia nowych zasobów, bez ryzyka przestojów w pracy aplikacji, oraz w drugą stronę, możliwość zrezygnowania z zasobów, które w tym momencie nie są potrzebne
- łatwy dostęp do dodatkowych usług, aplikacji czy pomocy technicznej
- chmura prywatna - usługa chmury prywatnej może być dostarczana przez firmę zewnętrzną, może też być wydzieloną częścią wewnątrz przedsiębiorstwa, bądź organizacji. Niezależnie od tego, na którą formę się zdecydujemy, chmura prywatna jest przeznaczona do użytku tylko i wyłącznie dla jednej firmy. Dlatego też jako zalety takiej chmury wymienić można:
- wysokie bezpieczeństwo przechowywanych danych, w tym lepsza ochrona danych przed niepowołanymi osobami
- duża elastyczność
- wygodniejsze użytkowanie
- idealna dla instytucji, które posiadają dużo poufnych danych, takich jak banki czy zakłady opieki zdrowotnej
- chmura hybrydowa - jest to rodzaj chmury, która bierze co najlepsze z dwóch wcześniejszych rozwiązań. W skrócie oznacza to, że część danych może być przechowywana w chmurze prywatnej, a część w chmurze publicznej. Przykładowo w przestrzeni publicznej można trzymać programy, które wymagają dużej mocy obliczeniowej, dzięki czemu odciąża się serwery lokalne, lub też można skorzystać z dodatkowej mocy tylko w przypadku sytuacji awaryjnej, kiedy zasoby firmy są przeciążone. Wśród zalet chmury hybrydowej wymienić można między innymi:
- możliwość zachowania ciągłości usług, nawet w sytuacjach krytycznych
- dużą elastyczność
- możliwość dopasowania do bieżących potrzeb
3. Jak wygląda adopcja chmury?
Chmura nie bez przyczyny podbija świat biznesu, to dzięki niej najbardziej zaawansowane technologie są dostępne dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Za pomocą kilku kliknięć można dostosować jej rozmiary oraz możliwości do dynamiki biznesu, oraz jego potrzeb. Jednak, aby móc maksymalnie cieszyć się z możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa, należy najpierw dostosować organizację do właściwego korzystania z jej wielu atrybutów. Dla młodych lub dopiero co powstających przedsiębiorstw, doskonale sprawdza się strategia budowania biznesu od razu w chmurze, natomiast dla dużych firm, lub tych istniejących na rynku już jakiś czas adopcja, może okazać się większym, lecz nie niemożliwym wyzwaniem. Dodatkowym utrudnieniem są regulacje prawne, które dotyczą przede wszystkim instytucje zaufania publicznego, oraz strategiczne sektory gospodarki.
Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji firmy technologiczne, które mają doświadczenie w procesie migracji do chmury, wielokrotnie już pomagały przejść przez ten proces, utrzymując przy tym niski poziom ryzyka poniesienia porażki. Firmy zajmujące się adopcją chmur pomagają stworzyć konkretny plan działania, wyznaczyć jej cele adekwatne dla danego biznesu, sprecyzować metryki oraz wskaźniki KPI, oraz wybrać projekty, od których można, a wręcz trzeba zacząć transformację.
4. Czemu COVID-19 przyśpieszył adaptację chmury?
Jeszcze na początku roku 2020 nikt nie przypuszczał, że „jakiś” mały, niewidoczny wirus jest w stanie zatrzymać świat. Tak się jednak stało za sprawą COVID-19, ludzie z dnia na dzień przestali wychodzić z domu, wiele osób było poddanych przymusowej kwarantannie, a spora część firm oraz organizacji wstrzymały swoją działalność, zamykając drzwi na cztery spusty. Dlatego też siedząc w domu, sporo przedsiębiorstw miało czas na przeanalizowanie swoich strategii, i jakkolwiek to zabrzmi, wybuch pandemii COVID-19, stał się idealnym momentem na przeniesienie firmy do chmury. Dzięki czemu zyskały one nie tylko dostęp do danych z każdego miejsca na ziemi, ale też bezpieczeństwo, bez konieczności samodzielnego pilnowania backupów, czy sprawdzania dostępności. Dzięki podjęciu tego wyzwania pracownicy mogli pracować jak wcześniej z tą małą różnicą, że zdalnie, a firmy nie traciły na jakości wykonywanej przez nich pracy.
Jeśli zainteresował Cię temat rozwiązań chmurowych wejdź na stronę https://ttpsc.com/pl/cloud/
Warto przeczytać
- 8 marca 2024
Parkingi, miejsca garażowe to obecnie bardzo ważny temat. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie auta, co sprawia problem z jego przechowywaniem. Parkowanie w...
Czytaj dalej- 23 stycznia 2024
Sprawne zarządzanie logistyką i monitoring to klucz do sukcesu firmy transportowej. Niestety, ponieważ pracownicy pokonują znaczne odległości, to ciężko jest...
Czytaj dalej