Wejście Polski do Unii Europejskiej umożliwiło przedsiębiorcom możliwość swobodnego wyboru miejsca i formy prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorca ma prawo zarejestrować swoją działalność w kraju, który będzie dla niego najdogodniejszy pod względem podatkowym, inwestycyjnym oraz środowiskowym. Ma to związek z obowiązującym w Unii prawem swobodnego przepływu towaru, osób, usług i kapitału. Posiadanie firmy zarejestrowanej za granicą wiąże się z wieloma korzyściami. Przedsiębiorcy cenią sobie takie rozwiązanie przede wszystkim ze względu na bardziej przejrzysty system podatkowy i niższe podatki. Zastanawiasz się nad przeniesieniem swojej działalności za granicę? A może jesteś dopiero na początku drogi w biznesie i rozważasz różne opcje zarejestrowania firmy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z rozliczeniami podatkowymi i składkami dla firm zarejestrowanych za granicą. Zapraszamy do lektury.

Podatki

Jedną z kwestii, które najmocniej zachęcają polskich przedsiębiorców do założenia firmy za granicą, są obniżone stawki podatkowe. Polskie podatki niestety wciąż są bardzo wysokie – co skłania do prowadzenia działalności w innym kraju. Wśród najczęściej wybieranych krajów do zarejestrowania działalności znajdują się Czechy, Cypr i Luksemburg. Kraje te, razem z kilkoma innymi państwami na świecie, określane są mianem „rajów podatkowych”. Co to oznacza? Nic innego niż to, że w takim kraju obowiązują bardzo jasne i przystępne przepisy odnośnie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz niskie podatki. Według zapisu polskiego prawa podatkowego, takie kraje określane są mianem „stosujących szkodliwą politykę podatkową”. Rejestrując firmę w takim kraju, zyskujemy prawo do korzystania z obowiązujących w nim przepisów podatkowych. Innymi słowy, gdy zarejestrujemy działalność gospodarczą np. na Cyprze, będziemy płacili niższe podatki niż gdybyśmy prowadzili firmę w Polsce. Przenosząc firmę do innego kraju musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że rezygnujemy z wsparcia własnego kraju. Gdy nie płacimy podatków w Polsce, siłą rzeczy nie przyczyniamy się do jej rozwoju.

Składki ubezpieczeniowe

Mówiąc o prowadzeniu działalności gospodarczej należy wspomnieć także o kwestii składek ubezpieczeniowych. W myśl obowiązującej na terenie Unii Europejskiej tzw. zasady miejsca wykonywania pracy, przedsiębiorca prowadzący swoją działalność gospodarczą w państwie członkowskim UE jest zobowiązany do opłacania składek ubezpieczeniowych w kraju, w którym ta działalność jest wykonywana. Warto zaznaczyć, że znaczenie ma tu jedynie miejsce wykonywania działalności gospodarczej, a nie miejsce jej zarejestrowania czy miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w innym kraju członkowskim Unii w zakresie ubezpieczeń społecznych będą więc podlegali ustawodawstwu danego państwa. Pamiętajmy także, że prowadząc działalność w innym kraju przedsiębiorca występuje o świadczenie emerytalne właśnie do tego kraju.

Warto przeczytać