​Coraz częściej wiele firm, niezależnie od swojej wielkości czy zadań związanych z księgowością, decyduje się na korzystanie z usług biur księgowych. Jest to praktyczne i często tańsze rozwiązanie niż zdecydowanie się np. na zatrudnienie księgowego. Jak jednak uniknąć nierzetelnych biur księgowych i jednocześnie uniknąć związanych z tym kłopotów i przykrych konsekwencji?

Na samym początku warto zadać sobie pytanie – kto ponosi odpowiedzialność, jeżeli biuro księgowe, któremu zleciliśmy konkretne usługi, nie wywiąże się ze swoich obowiązków lub popełni błędy w trakcie swojej pracy? W tym przypadku niestety odpowiedź jest prosta – odpowiedzialność ponosimy my. Jeżeli więc dojdzie do jakichkolwiek błędów czy biuro księgowe nie dotrzyma konkretnych terminów, konsekwencjami będzie obciążona firma, którą dane biuro księgowe obsługuje, nie zaś samo biuro. Dlatego tak ważne jest, aby wykonać odpowiedniego wyboru.

Odpowiednie ubezpieczenie

I nie mówimy tu o ubezpieczaniu naszym, lecz ubezpieczeniu właśnie biura księgowego. Każde biuro rachunkowe ma ustawiczny obowiązek wykupu ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli więc doszłoby do wspomnianych wcześniej problemów, moglibyśmy domagać się od naszego biura odszkodowania i zostałoby ono sfinansowane właśnie z takiego właśnie ubezpieczenia, a przynajmniej najczęściej tak to właśnie wygląda. Warto przed zdecydowaniem się na konkretne biuro sprawdzić, na jaką kwotę jest ono ubezpieczone. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla nas, ponieważ będziemy mogli być bardziej pewni, że w razie problemów otrzymamy pieniądze, które będą nam się należeć. Wyższe ubezpieczenie to również po prostu znak, że dana firma z jednej strony dba o klientów (na wypadek jakichkolwiek kłopotów), z drugiej zaś strony informacja, że nie oszczędza na tak podstawowych aspektach, jak ubezpieczenia, co również powinno być dla nas dobrym znakiem.

Sprawdź innych klientów

Na stronach internetowych wielu biur rachunkowych możemy znaleźć listę firm, które obsługują. To dla nas znakomita informacja. Jeżeli oferta danego biura nas zainteresował, sprawdźmy dokładnie wspomnianą listę. Jeżeli będziemy mieli szczęście, możemy trafić na firmę, w której pracuje ktoś z naszych znajomych. Wtedy droga do informacji jest naprawdę prosta, wystarczy zapytać. Jeżeli jednak tak nie będzie, zawsze możemy skontaktować się z każdą z wymienionych firma z zapytaniem, czy są zadowoleni z usług danego biura – jeżeli trafimy na kogoś miłego, to nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem takich informacji. Nawet kilka zdań w takim przypadku dużo nam powie, będzie to bowiem najprawdopodobniej prawdziwa informacja.

Poszukiwanie opinii

Warto również poszukiwać opinii w internecie, jednak w tym wypadku musimy być naprawdę ostrożni – coraz więcej firm decyduje się na zakup pozytywnych opinii na swój temat. Jak więc trafiać tylko na te prawdziwe? Po pierwsze, liczy się miejsca, gdzie trafiamy na dane opinie. Jeżeli są to dziwne forma, o archaicznym wyglądzie, na których każdy kolejny post to albo pochwała jakiegoś biura, albo linki do nich – wiemy, że wszystkie te posty są kupione, podobnie jak i ten dotyczący biura, którego ofertą jesteśmy zainteresowani. Warto poszukiwać takich miejsc! Jeżeli trafimy na posty tego typu, to istnieje szansa, że opinie w różnych innych miejscach są kupione i niekoniecznie prawdziwe. Znacznie trudniej bowiem jest ocenić, czy opinia na wizytówce Google Moja Firma, czy na portalu Facebook jest prawdziwa, czy też nie.

Warto również poszukiwać opinii negatywnych – jeżeli się pojawiają, to również powinno być to dla nas ostrzeżenie, nawet jeżeli pozytywów jest naprawdę dużo. Warto również zwracać uwagę na ilość opinii. Jeżeli jest ona nieproporcjonalnie duża względem ilości opinii w danym miejscu dla innych, podobnych biur, to również może wskazać na to, że dane opinie są kupione.

Grupy na Facebook niosą pomoc

Miejscem, gdzie warto poszukiwać opinii o biurach księgowych, są liczne biznesowe grupy na Facebook. Warto dodać się do kliku z nich, dotyczących czy to księgowości, czy stricte naszej branży, najlepiej tych, gdzie po prostu członków jest najwięcej, a następnie w każdej z nich zapytać o to, czy inni użytkownicy mogą nam coś powiedzieć o danym biurze księgowym. Jest spora szansa, że dostaniemy kilka informacji. Plus jest też taki, że w przypadku tych najgorszych biur, najczęściej odzew pojawi się błyskawicznie i inni członkowie grupy szybko uświadomią nas, że to nie jest najlepsza decyzja. W końcu zła opinia w danej branży roznosi się naprawdę szybko.

Mamy nadzieję, że udało nam się wskazać Wam kilka pomysłów, jak wybrać odpowiednie biuro księgowej. Jeżeli natomiast poszukujecie takiego biura w Krakowie, polecamy biuro Raś & Raś. Posiadają oni wieloletnie doświadczenie oraz kompetentnych pracowników, dlatego warto zaznajomić się z ich ofertą.

Warto przeczytać