Kiedy zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą lub niewielkie przedsiębiorstwo, często zastanawiamy się jak podjeść do kwestii księgowości – to w końcu m.in. od jej sprawnego prowadzenia będzie zależał nasz sukces. Możemy albo zdecydować się na tradycyjne biuro księgowe lub na samodzielne prowadzenie księgowości online. Na samym początku odrzucamy tutaj opcję zatrudnienia księgowego – jest to opcja na tyle kosztowna, co jednocześnie w wielu przypadkach po prostu zbędna przy w przypadku firm niewielkich.

To, z czego powinniśmy zdawać sobie sprawę na samym początku, to fakt, że w przypadku prowadzenia księgowości online odpowiednie narzędzia nie zrobią wszystkiego za nas – to my, w założeniu jako właściwe firmy, będziemy musieli na księgowości się po prostu poznać. Oczywiście narzędzia internetowe wiele rzeczy nam ułatwią – przypomną, prześlą, obliczą – co sprawia, że prowadzenie takiej księgowości jest na pewno prostsze, niż bez pomocy takich narzędzi. Nasza wiedza jednak będzie musiała być aktualna – warto mieć to na uwadze, gdy będziemy planowali nasze obowiązki, gdyż może okazać się, że na sumienne prowadzenie księgowości zaczyna brakować nam czasu.

Będzie to jednak opcja na pewno dobra dla tych osób, które z jednej strony na prowadzeniu księgowości się znają, z drugiej strony zadania w firmie będą na tyle proste lub będzie ich tak niewiele, że prowadzenie księgowości nie będzie kolidowało zarówno z innymi obowiązkami, jak i również z życiem prywatnym.

Dużym plusem takich rozwiązań internetowych jest również dostęp do wszelakich raportów czy możliwość pracy księgowych o dowolnej porze dnia i nocy, co może okazać się istotne w sytuacjach problemowych czy takich, gdy dany termin kończy się o północy, a zostały do niej raptem 3 godziny lub mniej.

Dużym plusem są również kwestie finansowe – koszty odpowiedniego oprogramowania czy narzędzi są niższe niż zlecenie prowadzenia swojej księgowości do biura rachunkowego.

Tradycyjne biuro księgowe – wady i zalety

Zacznijmy od tego, że biuro księgowe jest rozwiązaniem droższym, niż wspomniane samodzielne prowadzenie księgowości online, lecz tańszym (może nawet znacznie!) od zatrudnienia do naszej firmy samodzielnego księgowego. W przypadku takiego biura plusem jest też to, że oddajemy swoją księgowość w ręce profesjonalistów – dzięki temu nie musimy się martwić, że coś „pójdzie nie tak”. Jeżeli jednak doszłoby do takiej sytuacji (jej konsekwencje ponosimy my, jako przedsiębiorca – nie biuro) – biura muszą być ubezpieczone, więc otrzymamy rekompensatę za poniesione koszty, które wynikały z błędów danego biura rachunkowego.

Osoby, które pracują w biurach księgowych, nie tylko posiadają odpowiednie umiejętności i doświadczenie, lecz ich wiedza jest zawsze aktualna, co jest olbrzymim plusem w przypadku prowadzenia księgowości. Dzięki temu sami nie musimy swojej wiedzy aktualizować – jako właściciel firmy – co może być dla nas sporym obciążeniem.

Oczywiście wiele zalet biura będzie wynikało z tego, na jaką firmę się zdecydujemy oraz na jaki pakiet usług, jeżeli takowe są oferowane. W tym przypadku trzeba po prostu zwrócić uwagę na to, jak wygląda usługa, którą dane biuro może nam zaoferować. Przykładowo, dokumenty będziemy mogli przesyłać drogą internetową, tylko pocztową lub może to kurier z danego biura będzie je dla nas odbierał? Czy w przypadku wspomnianych już wcześniej, sytuacji „podbramkowych”, będziemy mogli liczyć na wsparcie poza standardowymi godzinami pracy danego biura?

Te i wiele innych kwestii powinniśmy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na daną ofertę. Warto poszukać opinii i rekomendacji wśród znajomych oraz w internecie (tutaj jednak zalecamy ostrożność – obecnie wiele opinii w internecie jest po prostu kupionych!). Jednocześnie, zwłaszcza jeżeli nasza firma zajmuje się niszowymi produktami, usługami lub taka jest cała nasz branża, warto szukać biur księgowych, które będą się w firmach z podobnego kręgu specjalizować. Po prostu inaczej prowadzi się księgowość firmy usługowej z Krakowa a inaczej podmiotu, który obraca towarami na całym świecie. Warto sprawdzić dla kogo biuro obecnie pracuje, można również do firm tych wysłać zapytanie, czy są one zadowolone ze świadczonych im usług księgowych.

Reasumując, zarówno prowadzenie księgowości online, jak i buro księgowe są rozwiązaniem dobrymi, jednak skierowanymi do różnych typów klientów. Warto dobrze zastanowić się, do którego się zaliczamy i czy przede wszystkim chcemy mieć księgowość na swojej głowie – to ważne, ponieważ to czasem sporo pracy, zawsze natomiast jest to duża odpowiedzialność.

Jeżeli poszukujecie odpowiedzialnego biura księgowego z małopolski, a konkretnie z Krakowa, zachęcamy do sprawdzenia oferty biura Raś&Raś – długoletnie doświadczenie, przeszkolenie pracownicy, ogromna wiedza i ogrom klientów, który zaufał im do tej pory – to tylko kilka z wielu argumentów, których nie można pominąć. Więcej o ofercie tego biura rachunkowego można dowiedzieć się na ich stronie internetowej http://rasiras.com, na którą gorąco zapraszamy!

Warto przeczytać