Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na założenie firmy. Ty także o tym myślałeś? Chciałbyś otworzyć działalność gospodarczą, ale nie wiesz, od czego powinieneś zacząć? W dzisiejszym artykule omówimy, co powinieneś zrobić zanim zarejestrujesz własną firmę.


 

Najważniejsze to dobrze się przygotować

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dziś banalnie proste. Wszystkie formalności można załatwić jednego dnia. Jednak to, że dokonanie wpisu swojej firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie stanowi żadnego problemu, o tyle robienie tego zbyt pochopnie może poskutkować pojawieniem się pewnych komplikacji już na samym początku działalności. Każda osoba zakładająca firmę chce, by przynosiła ona jak największe zyski. To, czy firma spełni nasze oczekiwania, nie jest dziełem przypadku – my, jako przyszli przedsiębiorcy, mamy na to realny wpływ jeszcze przed startem działalności. Dlatego przed zarejestrowaniem firmy w CEIDG warto dobrze się przygotować. Jak to zrobić? O czym powinniśmy pamiętać jeszcze przed założeniem firmy?


 

Przyjrzyj się konkurencji

Pierwszy krok, który powinieneś wykonać jeszcze przed zarejestrowaniem firmy, związany jest z obiektywną analizą rynku. Wybrałeś już produkt lub usługę, które będzie oferowała twoja firma? Świetnie – teraz pora na przeanalizowanie konkurencji. Jak to zrobić? Przede wszystkim zdefiniuj, które firmy stanowią dla ciebie konkurencję. Pod uwagę weź zarówno sam oferowany przez nie produkt, lecz także docelową grupę klientów i sposób zwiększania ich grona. Skąd zdobyć takie informacje? Podstawowym źródłem danych na temat konkurencji jest reklama. Sprawdź, w jaki sposób twoi konkurenci kreują swój wizerunek marketingowy, jakimi prawidłowościami kierują się przy konstruowaniu sloganów reklamowych i co uznają za swoją najmocniejszą stronę. Gdy już to zrobisz, w następnej kolejności zastanów się, co zrobić, by prześcignąć konkurencję i stać się lepszym od nich.


 

Przygotuj się do załatwienia formalności

Prowadzenie firmy będzie od ciebie wymagało także dokonania wyborów w pewnych kwestiach formalnych. Po pierwsze zastanów się nad formą prawną, w ramach której będzie działała twoja firma. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej wybierają jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak nie jest to jedyna możliwa forma prawna. Nowa firma może działać również jako spółka cywilna, spółka prawa handlowego, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna. Kolejnym krokiem jest wybór formy opodatkowania. Jednoosobowe działalności gospodarcze mogą rozliczać się w oparciu o podatek PIT lub kartę podatkową. Większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Najpopularniejszymi formami podatku PIT jest podatek na zasadach ogólnych i podatek liniowy. Przed założeniem firmy musisz wybrać również numer PKD, czyli rodzaj wykonywanej przez ciebie działalności.


 

Warto przeczytać