Rozliczenie PIT jest obowiązkowe dla podatników będących osobami fizycznymi, którzy w minionym roku podatkowym osiągnęli jakikolwiek dochód. Roczne rozliczenie podatku dochodowego należy złożyć do 30 kwietnia roku, który następuje po danym roku podatkowym. Deklarację PIT możemy wypełnić samodzielnie. Obecnie mamy dwie możliwość złożenia takiej deklaracji: tradycyjnie i przez Internet. Czym różnią się te dwa sposoby rozliczania PIT?


 

Tradycyjna metoda rozliczania PIT

Tradycyjną metodą rozliczania deklaracji PIT jest wypełnienie wniosku papierowego. Przez wiele lat to właśnie ręczne wypełnienie formularza było jedynym sposobem rozliczenia podatku dochodowego za poprzedni rok. Wypełniając roczne zeznanie podatkowe metodą tradycyjną, potrzebne nam będą długopis i kalkulator. Poszczególne pola formularza wypełniamy ręcznie, a po drodze czeka nas sporo przeliczania. Musimy samodzielnie wyliczyć kwotę dochodu i podatku, wraz z uwzględnieniem ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Wypełnienie deklaracji PIT metodą tradycyjną zajmuje dość dużo czasu, ponieważ należy dokładnie sprawdzić poprawność wpisanych danych. W przypadku jakichkolwiek błędów, Urząd Skarbowy może naliczyć nam karę.


 

Rozliczanie PIT przez Internet

Alternatywną metodą rozliczania rocznej deklaracji PIT jest rozliczenie online. W tym przypadku potrzebny będzie nam komputer oraz program lub aplikacja do rozliczania PIT. Wypełniając rozliczenie PIT elektronicznie, oszczędzamy mnóstwo czasu, ponieważ program dokonuje za nas wszystkich niezbędnych obliczeń. Musimy jedynie podać dane, o które zostaniemy poproszeni w kolejnych krokach, a aplikacja wyliczy wyniki za nas. Niestety, również podczas wypełniania zeznania podatkowego metodą elektroniczną mogą pojawić się błędy. W dużej mierze jest to jednak wina samych użytkowników.


 

Jakie dokumenty muszę przygotować?

Niezależnie od tego, na jaki sposób rozliczania deklaracji PIT się zdecydujesz, konieczne będzie przygotowanie kilku dokumentów. Wypełniając deklarację musimy mieć przy sobie informację o uzyskanych dochodach. W przypadku emerytów i rencistów wśród dokumentów powinny znaleźć się także informacje od ZUS na temat wysokości pobieranych świadczeń (renty i emerytury). Jeżeli chcemy skorzystać z przysługujących nam ulg, musimy przygotować również dokumenty, które potwierdzają wydatki. Potwierdzeniem mogą być rachunki i faktury, jak również wyciągi z konta bankowego.


 

Rodzaje deklaracji PIT

Jako podatnicy musimy wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów deklaracji PIT. Skąd mamy wiedzieć, którą z nich wybrać? Najpopularniejszym dokumentem jest deklaracja PIT-37, którą wypełniają osoby uzyskujące dochód z umów o pracę, rent i emerytur. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, należy wypełnić deklarację PIT-36 (z wyłączeniem działalności opodatkowanych 19% podatkiem liniowym – wówczas należy wybrać deklarację PIT-36L). Jeśli uzyskujemy dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, wypełniamy deklarację PIT-38, zaś gdy zajmujemy się sprzedażą nieruchomości, będzie to PIT-39.


 


 

Warto przeczytać